|   2025-03-11 17:59:00

Trump zdvojnásobil clá na kanadskú oceľ a hliník na 50 percent

Americký prezident Donald Trump oznámil, že od 12. marca zvýši dovozné clá na oceľ a hliník z Kanady na 50 percent, čo je dvojnásobok pôvodnej sadzby.

Opatrenie je reakciou na rozhodnutie provincie Ontário uvaliť 25-percentné clo na vývoz elektriny do USA.

Trump na platforme Truth Social uviedol, že Kanada musí okamžite zrušiť clá vo výške 250 percent až 390 percent na americké mliečne produkty. „Ak to neurobia, od 2. apríla výrazne zvýšim clá na kanadské automobily,“ varoval.

Premiér Ontária Doug Ford reagoval vyhlásením, že ak USA eskalujú obchodný spor, provincie môže dodávky elektriny do Minnesoty, New Yorku a Michiganu úplne zastaviť. Opatrenie by postihlo približne 1,5 milióna Američanov.

(tasr, mm)