|   2025-03-14 17:20:00

Tisíce protivládnych demonštrantov smerujú na víkendové protesty do Belehradu

Tisíce demonštrantov, najmä študentov, dorazili v piatok do Belehradu pred víkendovými masovými protestmi proti vláde. Mnohí cestovali stovky kilometrov pešo alebo na bicykloch, pričom očakáva sa najväčšia vlna nepokojov za posledné roky.

Odchádzajúci premiér Miloš Vučević naznačil, že polícia môže proti demonštrantom zasiahnuť. „Štát má silové zložky, neprovokujte ich,“ varoval v televíznom prejave.

Protesty, ktoré sa konajú denne od novembra, vyvolalo zrútenie strechy na železničnej stanici v Novom Sade, pri ktorom zahynulo 15 ľudí. Opozícia obviňuje vládu prezidenta Aleksandara Vučića z korupcie a zodpovednosti za tragédiu.

Študentov, učiteľov, farmárov a robotníkov podporili aj Vučićevi priaznivci, ktorí rozložili tábor pri jeho úrade a priviezli traktory. Srbský pravoslávny patriarcha Porfirije vyzval na odmietnutie násilia.

(reuters, mm)