|
2025-03-14 21:59:00
OSN a Rusko vítajú zavŕšenie mierových rokovaní medzi Arménskom a Azerbajdžanom
Organizácia Spojených národov a Rusko v piatok privítali oznámenie Arménska a Azerbajdžanu o ukončení mierových rokovaní. Obe krajiny potvrdili, že sú pripravené podpísať komplexnú mierovú dohodu.
Generálny tajomník OSN António Guterres ocenil pokrok v rokovaniach, zatiaľ čo ruská diplomacia označila ukončenie rozhovorov za „dôležitý krok k normalizácii vzťahov“.
Hoci Rusko v minulosti podporovalo Arménsko, v poslednom konflikte v roku 2023 nezasiahlo, keď Azerbajdžan vojensky ovládol celý Náhorný Karabach. Po azerbajdžanskej ofenzíve región opustili takmer všetci etnickí Arméni a územie je dnes plne integrované do Azerbajdžanu.
(tasr, mm)