|   2025-03-18 13:30:36

Štát pri IT zákazke prišiel o milióny, Raši podáva trestné oznámenie

Ministerstvo investícií podá trestné oznámenie pre verejné obstarávanie Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) z roku 2022 pre nákup licencií na produkt, ktorý mal sprehľadniť a zjednodušiť prácu agentúry.

Minister Richard Raši (Hlas) hovorí o podozrení z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, porušení povinnosti pri správe cudzieho majetku a podozrení z machinácií pri verejnom obstarávaní. Diať sa to malo pod vedením Veroniky Remišovej (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) a štátnym tajomníkom Jánom Hargašom (PS).

NASES totiž vybrala ponuku za 1,2 milióna eur, hoci lacnejšia alternatíva stála len niečo viac ako 680-tisíc eur. Výsledný systém bol nefunkčný a jeho oprava stála ďalších 1,3 milióna eur. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil nezákonnosť postupu.

Ministerstvo pritom čelí aj žalobe od neúspešného uchádzača, ktorý sa o prehre dozvedel až po skončení súťaže.

(tasr, max)