Grónski lídri kritizujú plánovanú návštevu Vanceovej a predstaviteľov USA
Grónski lídri kritizovali plánovanú návštevu americkej delegácie do Grónska, ktorú označili za provokáciu, keďže prezident Donald Trump opäť presadzuje myšlienku anexie tohto dánskeho autonómneho územia.
Delegáciu povedie Usha Vanceová, manželka viceprezidenta JD Vancea, pričom delegácia zahŕňa poradcu Bieleho domu Mikea Waltza a ministra energetiky Chrisa Wrighta. Skupina navštívi americkú vojenskú základňu Pituffik a národné preteky psích záprahov.
Odchádzajúci grónsky premiér Mute Egede návštevu označil za provokáciu a vyhlásil, že jeho vláda delegáciu neprijme.
"Dôvera v USA sa vytratila," povedal pre denník Sermitsiaq. Lídra Demokratov Jensa-Frederika Nielsena načasovanie návštevy pobúrilo a označil ju za neúctivú.
Biely dom tvrdí, že návšteva má posilniť partnerstvo, ekonomickú spoluprácu a pochopenie grónskej kultúry.
"Je to jednoducho príležitosť spoznať Grónsko a podporiť preteky psích záprahov," uviedol hovorca Bieleho domu Brian Hughes.
(reuters, red)