V Gaze opäť zomierajú civilisti, distribúciu pomoci nateraz prerušili
Všetky centrá na distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy zostanú v stredu zatvorené. Podľa izraelskej armády ide o dočasné opatrenie z dôvodu reorganizácie a zvýšenia efektivity.
Hovorca armády zároveň varoval, že okolité cesty sú bojovou zónou a vstup do nich je zakázaný. Znovuotvorenie centier sa očakáva vo štvrtok.
K rozhodnutiu prišlo krátko po tom, ako palestínske ministerstvo zdravotníctva, ovládané Hamasom, obvinilo izraelských vojakov zo zabitia 27 civilistov a zranení ďalších 90 osôb pri distribučnom stredisku.
Izrael tvrdí, že jeho jednotky reagovali na potenciálnu hrozbu – skupinu ľudí blížiacu sa mimo vyznačených trás. Armáda najprv vystrelila varovne, no neskôr aj priamo.
Len dva dni predtým na rovnakom mieste zahynulo ďalších 31 ľudí. Nadácia pre humanitárnu pomoc v Gaze, ktorá distribúciu koordinuje, spustila svoju činnosť len nedávno, keď Izrael – pod tlakom medzinárodného spoločenstva – povolil obmedzený prísun pomoci do Gazy.
(tasr, dpa, max)