Washington trestá sudcov Medzinárodného trestného súdu sankciami
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankcie na štyroch sudcov Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Ide o odvetu za prípady vojenského tribunálu týkajúce sa údajných vojnových zločinov amerických vojakov v Afganistane a za vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
„Ako sudcovia ICC sa títo štyria jednotlivci aktívne podieľali na nelegitímnych a nepodložených krokoch ICC zameraných proti Amerike alebo nášmu blízkemu spojencovi Izraelu. ICC je politizovaná a falošne si nárokuje neobmedzenú diskrétnosť pri vyšetrovaní, obžalobe a stíhaní občanov Spojených štátov a našich spojencov,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.
Súd v reakcii označil sankcie za „jasný pokus o podkopanie nezávislosti medzinárodnej justičnej inštitúcie“. Vyjadril podporu svojim zamestnancom a vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej práci.
(reuters)