Vzhľad „tekutého skla“ aj prirodzenejšie čísla verzií. Apple predstavil softvérové novinky

Konferencia WWDC 2025 firmy Apple, určená nielen pre vývojárov, sa opäť sústredila na inovácie, ktoré prídu na trh v tomto roku. Táto akcia už niekoľko rokov neukazuje nový hardvér, predstavenia sa týkali primárne operačných systémov bežiacich na produktoch firmy.

Deviateho júna, presne o desiatej ráno amerického času, u nás bolo vtedy sedem večer, sa začala tradične veľkolepou prezentáciou vysielanou online. Po streche centrály Apple v tvare prstenca sa preháňala F1, samozrejme, iba virtuálne, čím chcela firma upozorniť na rovnomenný film s Bradom Pittom v hlavnej úlohe.

Po kinopremiére 25. júna sa exkluzívne dostane aj na streamovaciu službu Apple TV+. Nezabudli pritom pripomenúť sériu víťazstiev tejto platformy v oblasti originality obsahu.  

Z formuly vystúpil Craig Federighi, šéf softvérového vývoja Apple, ktorý celú prezentáciu sprevádzal. Upozornil na systém CarPlay, ktorý dokáže sprístupniť v aute nové funkcie, kľúče od vozidla sa napríklad dostanú do aplikácie Peňaženka. Tam pribudnú aj vodičské preukazy z niektorých štátov USA.

Umelá inteligencia aj pre aplikácie

Na začiatku zdôraznili tradičný argument „firemnej“ umelej inteligencie, vystupujúcej pod značkou Apple Inteligence. Silnou stránkou tejto AI je snaha o súkromie, na rozdiel od niektorých konkurenčných riešení nie je hlavným biznisom firmy predaj reklamy, a teda nutnosť „sledovať“ svojich používateľov.

AI v Apple zariadeniach teraz prichádza s možnosťou integrovať ju do aplikácií. Do svojich riešení ju tak môžu zahrnúť aj vývojári, čo opäť vyvoláva otázku, či sa podarí zabrániť „sledovaniu“ používateľa cez tretie strany. Niektoré reklamné platformy sú v tejto oblasti veľmi inovatívne.

Mohlo by Vás zaujímaťApple pridal plyn pri vývoji umelej inteligencie. Čo nové sa chystá ponúknuť

Vzhľadom na to, že časť funkcionality AI beží priamo na zariadení, a to aj v offline režime, je dostupná len na novších prístrojoch, ktoré majú dostatočne silný výkon. V mobiloch ide minimálne o iPhone 16, počítače a tablety musia obsahovať procesor priamo od Apple zo série M. Do AI pribudlo aj viac jazykov, slovenčina však stále chýba.

Zjednotený dizajn aj číslovanie verzií  

Apple dodáva široké portfólio produktov – od náramkových hodiniek cez mobilné telefóny, tablety, počítače, „set-top box“ pripojený k televízoru až po špeciálne okuliare na virtuálnu realitu.

Nový výzor nesie názov „tekuté sklo“ a je typický priehľadnosťou ovládacích prvkov. Ak by však priehľadnosť používateľovi prekážala, dá sa nastavením obmedziť.

Pri číslovaní opustili pravidlo, že číslo charakterizuje obdobie, odkedy je produkt na trhu. Aktuálna verzia operačného systému iOS pre smartfóny tak nesie osemnástku. Prvý iPhone sa na trhu objavil v roku 2007. Súčasný operačný systém pre inteligentné hodinky watchOS však má verziu 11. „Smarthodinky“ prišli neskôr.

Novinky od Apple. Zdroj: Apple/Youtube

Pritom počítače Apple aktuálne bežia na macOS 15 Sequoia, hoci firma začala dodávať počítače oveľa skôr ako smartfóny. Pri tabletoch bola situácia tiež zmätočná. Číslo verzie iPadOS bolo rovnaké ako pri mobiloch, teda 18. Na trh však prišli neskôr.

Najnižšiu verziu s číslom dva tak mal visionOS pre okuliare na virtuálnu realitu. TvOS pre „set-top box“ niesol však opäť číslo verzie mobilného operačného systému.

Odteraz majú všetky druhy nového operačného systému rovnaké číslo, a to 26. V prípade macOS však – ako tradičná výnimka – pribudne do názvu aj jedna z krás kalifornskej prírody. Teraz pôjde o jazero Tahoe.

Mohlo by Vás zaujímaťUmelá inteligencia odmietla poslušnosť. Má pritom nahradiť až polovicu úradníkov 

K bežným používateľom sa nové operačné systémy dostanú v poslednej štvrtine tohto roka a budú ich teda používať prevažne až v budúcom roku. Vývojári aplikácií ich dostanú „do rúk“ prakticky okamžite po oznámení, aby tak na ne mohli pripraviť svoje aplikácie.

Nové operačné systémy sa budú dať nainštalovať, pochopiteľne, bezplatne na zariadenia, ktoré prišli na trh približne v rokoch 2019 až 2020.         

Ďalšie spoločné vlastnosti

Operačné systémy majú k dispozícii aj novú funkciu automatického prekladu. Ten bude fungovať v správach, telefonátoch, aj vo videohovoroch. V prípade hlasového prekladu dokáže odpovedať rovnakým spôsobom. O slovenčine v prezentácii nehovorili, ak však jej preklad pribudne, zahraniční podvodníci získajú prístup aj k domácej „klientele“, ktorá cudzí jazyk neovláda.

Aplikácia na telefonovanie pritom zjednotí všetky druhy hlasovej a obrazovej komunikácie. Doteraz bolo potrebné na videohovor použiť špeciálnu aplikáciu FaceTime. Rovnaký softvér na telefonovanie sa objaví aj v počítačoch, väčšina hovorov už nepotrebuje mobilnú sieť, stačí taká, ktorá prenáša počítačové dáta.

Softvér bude automaticky odstraňovať nežiaduce správy, napríklad otravný spam, a počas samotnej konverzácie budú môcť jej účastníci vytvárať hlasovacie formuláre alebo si navzájom posielať peniaze.

Mohlo by Vás zaujímaťSamovoľný reštart iPhonov slúži na zvýšenie ich bezpečnosti

V rozličných operačných systémoch sa objaví aj možnosť obrazových tapiet vytvorených umelou inteligenciou, napríklad z fotiek. AI sprístupní aj kombináciu rôznych ikoniek, v Apple nazývaných „emodži“.

Do smarthodiniek prinesie umelá inteligencia „osobného trénera“, ktorý dokáže „povzbudzovať“ používateľa počas tréningu. Využíva pritom namerané dáta o jeho priebehu a upozorňuje ho na dosiahnuté úspechy. Jeho hlas sa dá vybrať.

Tablet sa blíži k počítaču

Zariadenie s displejom bez klávesnice a myši bolo na začiatku určené hlavne na pasívnu konzumáciu obsahu. K iPadom, tak sa nazývajú tablety od Apple, však pribudli externé klávesnice a myši a dnes ich ľudia aktívne využívajú pri práci.

Z tohto pohľadu je veľmi pozitívnou inováciou nová možnosť pracovať na tablete s oknami ako na počítači. Miesto jednej celoobrazovkovej aplikácie sa tak otvorí príležitosť pre viaceré okná, čo zjednoduší multitasking. Pribudne aj horná lišta s aplikačným menu a kurzor myši získa prirodzenejší vzhľad šípky.

Aplikácie budú môcť bežať aj na pozadí, a tak vykonávať dlhodobé úlohy, ktoré nepotrebujú aktívnu pozornosť používateľa. Napríklad export spracovaného videa.

Mohlo by Vás zaujímaťApple predstavil nový iPhone. Ponúka umelú inteligenciu aj nové tlačidlá

Lepšia kontrola spracovania zvuku a rovnaká aplikácia na prácu so súbormi ako na počítačoch Mac, ktorá umožňuje meniť farbu adresárov a priraďovať im ikony, zlepšuje aktívnu prácu s tabletom.

Netreba však zabúdať na skutočnosť, že prehliadač Chrome od Google na tabletoch od Apple neumožňuje používať rozšírenia, a teda ani účinné blokovanie reklamy. Je potrebné sa preto obrátiť na iný prehliadač, napríklad Brave, ktorý má takúto funkciu už vstavanú.       

Apple potrebuje prekonať prekážky

Hoci na trhu mobilných zariadení patria výrobky Apple medzi najznámejšie a mnohé firmy ich napodobňujú, stav jej produktového portfólia nie je v súčasnosti úplne najzdravší.

Konkurencia dosahuje lepšie výsledky v oblasti umelej inteligencie, to sa týka aj firiem poskytujúcich mobilné zariadenia a služby, treba spomenúť hlavne Meta a Google. Apple zatiaľ využíva vo svojich aplikáciách umelú inteligenciu od OpenAI, čo vytvára určitú mieru závislosti od tohto dodávateľa.

Spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook a Instagram, prišla už s druhou generáciou okuliarov so zabudovanou kamerou a mikrofónom. Dokážu ovládať mobil hlasom a na hlasový povel urobiť snímku alebo natočiť video.

AI a mikročipy. Foto: Mikalai Sayevich / imageBROKER / Profimedia

Mohlo by Vás zaujímaťČipy pre Číňanov aj od Číňanov. Nové súčiastky pripravuje tiež Apple

Oproti Apple „okuliarom“ sú však ľahšie a hlavne výrazne lacnejšie. Telefóny Pixel od Google sú tiež lacnejšie a obsahujú špeciálny procesor na spracovanie úloh AI.

Dominanciu Apple v oblasti distribučného modelu aplikácií blokujú protimonopolné opatrenia nielen v Európskej únii, pridávajú sa aj USA. Otvorenie systému pre konkurenciu pritom ohrozuje veľmi lukratívne príjmy v tejto oblasti spôsobené vzájomnou nekompatibilitou.