|   2025-06-20 13:13:08

Irán: Kým bude Izrael útočiť, s USA nebudeme ďalej rokovať

Irán kategoricky odmieta ďalšie rokovania so Spojenými štátmi, ak Izrael nezastaví útoky na jeho územie.

Ako uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arákčí, Teherán Američanom opakovane odkázal, že bez konca agresie nebude priestor pre diplomaciu.

Arákčí má v Ženeve rokovať s európskymi partnermi o jadrových a regionálnych otázkach, no balistický program považuje za nevyrokovateľný.

Agentúra Reuters zároveň priniesla informáciu, že osobitný emisár Donalda Trumpa Steve Witkoff v poslednom týždni viackrát telefonoval s iránskou stranou, čo môže naznačovať snahu o obnovenie rozhovorov.

Tie však podľa Iránu uviazli na požiadavke Washingtonu zastaviť obohacovanie uránu. Situáciu vyostril aj nedávny izraelský útok na Teherán, po ktorom nasledujú odvety z oboch strán.

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján vyzval na ukončenie „sionistickej agresie“ a varoval, že iránska odpoveď bude v prípade ďalších útokov nekompromisná.

(tasr, lup)