Európana zatkli v Iráne ako údajného agenta Mosadu, prišiel vraj ako turista
Napätie medzi Iránom a Západom opäť vzrástlo. Iránske úrady v pondelok zadržali občana niektorej z európskych krajín, ktorého podozrievajú zo špionáže pre Izrael.
Zadržaný mal podľa iránskej štátnej televízie vstúpiť do krajiny prezlečený za turistu, no jeho skutočnou úlohou bolo budovanie spravodajských sietí a získavanie informácií o iránskych obranných systémoch.
V ten istý deň tamojšie justičné orgány oznámili popravu muža, ktorého označili za špióna spolupracujúceho s izraelským Mosadom a televíznou stanicou Iran International, ktorá vysiela z Londýna a Teherán hovorí o jej napojení na Izrael.
Iránska agentúra Tasním minulý piatok informovala o zadržaní Európana, ktorý sa údajne pokúšal o špionáž. Agentúra neuviedla štátnu príslušnosť podozrivého ani presný dátum jeho zadržania.
V Iráne sa momentálne nachádza viacero občanov alebo držiteľov dvojakého občianstva zo západných krajín. Mnohé vlády obviňujú Teherán z toho, že zadržiava cudzincov ako nástroj na výmenu za Iráncov väznených na Západe.
(tasr, afp, max)