Libanon odmieta normalizáciu vzťahov s Izraelom
Libanonský prezident Joseph Awn v piatok vylúčil možnosť normalizácie vzťahov s Izraelom, no vyjadril nádej, že obe krajiny budú schopné žiť v mieri. Reagoval tak na výzvu izraelského ministra zahraničia Gideona Sa’ara, ktorý nedávno apeloval na Libanon a Sýriu, aby vzťahy s Izraelom upravili.
„Mier znamená neexistenciu vojnového stavu, a to je to, na čom nám v Libanone momentálne záleží. Pokiaľ ide o otázku normalizácie, tá v súčasnosti nie je predmetom libanonskej zahraničnej politiky,“ vysvetlil Awn.
Libanon a Sýria neuznávajú Izrael od jeho vzniku v roku 1948 a medzi krajinami došlo k viacerým vojnovým konfliktom. V poradí tretia vojna v Libanone sa rozpútala medzi Tel Avivom a hnutím Hizballáh, pričom prímerie z novembra minulého roka zaviazalo šíitských militantov stiahnuť sa od hraníc a Izrael opustiť libanonské územie.
Záväznou je pre súčasné prímerie rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1 701, ktorá za severnú hranicu demilitarizovanej zóny považuje rieku Litání asi 30 kilometrov severne od spoločnej hranice. Podľa Awna však izraelské jednotky na juhu krajiny bránia nasadeniu libanonskej armády až po uznané hranice.
Prezident sa vyjadril aj k plánom odzbrojiť Hizballáh, pričom zdôraznil, že štátne zložky majú byť jedinými legálnymi ozbrojenými silami. Dodal však, že tento krok sa má uskutočniť s ohľadom na mier, stabilitu a jednotu krajiny – čím naznačil vylúčenie použitia hrubej sily.
(afp, tasr, sab)