Merz: Boli sme čierni pasažieri, musíme zvýšiť zodpovednosť v obrane
Nemecký kancelár Friedrich Merz počas návštevy Londýna priznal, že Európa dlhodobo zanedbávala svoju obranu a príliš sa spoliehala na Spojené štáty. V rozhovore pre BBC označil Rusko za zásadnú hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre mierové usporiadanie v Európe.
"Vieme, že musíme urobiť viac sami a že v minulosti sme boli čiernym pasažierom," skonštatoval Merz v súvislosti s obrannými rozpočtami krajín NATO.
Merz pricestoval do Británie s cieľom posilniť bilaterálnu spoluprácu v rámci dohody o priateľstve. Tá zahŕňa aj bezpečnostné opatrenia a boj proti nelegálnej migrácii.
Nemecko, Británia a Francúzsko zároveň vytvárajú alianciu E3, ktorá sa má zamerať nielen na obranu a zahraničnú politiku, ale aj na ekonomický rast.
Kancelár tiež prezradil, že s Donaldom Trumpom majú dobré vzťahy, pravidelne si telefonujú a koordinujú kroky v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Americký prezident prisľúbil Ukrajine systémy Patriot a ďalšie zbrane – ich financovanie majú pokryť štáty NATO, pričom Nemecko má podľa Merza hrať rozhodujúcu úlohu. Trump rovnako pohrozil Rusku novými sankciami, ak do 50 dní neukončí vojnu. Obe strany podľa Merza hľadajú spôsob, ako konflikt uzavrieť diplomaticky.
(tasr, max)