Prihlásiť sa
Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli
Minúta
Minúta
Nové správy

Slovenská vojenská pomoc výrazne posilnila naše schopnosti, tvrdí ukrajinský veľvyslanec v komentári pre Euractiv. Podľa Myroslava Kastrana nová vláda neodmieta pomoc Kyjevu úplne.

Prečítať viac 

Otrava manželky šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky bola „pokusom o atentát“ zo strany Ruska, myslí si minister zahraničných vecí Kuleba. Nie je jasné, voči komu útok smeroval, Budanov prežil už desať pokusov o jeho likvidáciu.

Prečítať viac 

Musíme a budeme naďalej podporovať Ukrajinu, uviedol v stredu americký minister zahraničia Antony Blinken a dodal, že medzi členmi Severoatlantickej aliancie nie je „žiadny pocit únavy“ pri pomáhaní Ukrajine.

Prečítať viac 

Ruské sily zintenzívnili útoky na takmer obkľúčené priemyselné mesto Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. „Nepriateľ výrazne zvýšil svoju aktivitu. Používa obrnené vozidlá,“ povedal v stredu armádny veliteľ Olexandr Tarnavsky zodpovedný za územie Avdijivky.

Prečítať viac 

Pre Ukrajinu neexistuje patová situácia na bojiskách, vyhlásil v stredu na prvom stretnutí Rady NATO-Ukrajina ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. „Musíme pokračovať, musíme bojovať ďalej, Ukrajina nemôže ustúpiť,“ povedal Kuleba.

Prečítať viac 

Putin neuzavrie mier, kým nebude poznať výsledky volieb v USA, tvrdí vysokopostavený americký činiteľ. Ruský prezident vraj dúfa, že prípadné víťazstvo Donalda Trumpa oslabí podporu pre Ukrajinu.

Prečítať viac 

Európska únia vyčlenila na výcvik ukrajinských vojakov ďalších 194 miliónov eur, celkový rozpočet Európskeho mierového nástroja tak dosiahol 255 miliónov eur.

Prečítať viac 

Kyjev podozrieva Moskvu zo zodpovednosti za otravu Budanovovej, manželky šéfa vojenskej rozviedky HUR. Jej hovorca to označil za „hlavnú hypotézu“. Otravu zistili celkovo u niekoľkých ďalších zamestnancov.

Prečítať viac 

Ukrajina by sa mala pripraviť na rozsiahlejšie bojové akcie a raketové útoky zo strany Ruska, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vyhlásil, že je presvedčený, „že spojenci budú naďalej poskytovať Ukrajine značné množstvo vojenskej pomoci“.

Prečítať viac 

Som presvedčený, že USA budú naďalej poskytovať podporu Ukrajine, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na schôdzke ministrov zahraničia Aliancie. Podľa neho je to „v bezpečnostnom záujme“ Spojených štátov, „a tiež je to v súlade s tým, na čom sme sa dohodli“.

Prečítať viac 

Ukrajinský dron zasiahol letecký závod v Smolensku vyše 320 kilometrov za frontovou líniou. K zodpovednosti za výbuch sa prihlásila ukrajinská vojenská rozviedka HUR.

Prečítať viac 

Ruských študentov vyzvali, aby odovzdali vapovacie zariadenia. Batérie a elektrické obvody vie armáda využiť pri montáži dronov, ktoré Rusko využíva na Ukrajine. Dajú sa vraj ľahko upraviť tak, aby pomohli prevádzkovať systémy na uvoľňovanie munície.

Prečítať viac 

V nových ruských jednotkách bude bojovať tritisíc Čečencov, uviedol čečenský prezident Ramzan Kadyrov, ktorý označuje vojnu na Ukrajine za „ochranný val proti agresii Západu“. Čečenskí bojovníci „majú najlepšie vybavenie a moderné zbrane“, uviedol na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.

Prečítať viac 

Ruská letecká spoločnosť počas vojny nakupuje náhradné diely na Ukrajine. Spoločnosť Avia FED Service dodala ruskému štátnemu podniku Rostec a prezidentskej leteckej eskadre náhradné diely v hodnote najmenej 650 miliónov rubľov. Časť dielov, ktorá pochádza z Ukrajiny, predstavuje hodnotu 370 miliónov rubľov.

Prečítať viac 

USA a Nemecko sa snažia prinútiť Ukrajinu rokovať s Ruskom cez obmedzovanie dodávok zbraní, uviedol anonymný zdroj z nemeckej vlády. Dvaja hlavní dodávatelia vojenského materiálu plánujú dať Kyjevu toľko zbraní, aby to stačilo na udržanie frontu, ale nie na obnovu územnej celistvosti.

Prečítať viac 

Manželky a príbuzní mobilizovaných Rusov zverejnili manifest a petíciu za ich návrat domov. Kritizujú v ňom ruské úrady aj prezidenta za to, že „sa k nim obrátili chrbtom“. Situáciu v krajine označili za absurdnú.

Prečítať viac 

Ukrajine hrozí nedostatok tovarov počnúc soľou, tvrdí námestník ministra poľnohospodárstva Taras Vysockij. Nedostatok produktov hrozí podľa slov Vysockého nielen z dôvodu okupovanej ukrajinskej výroby.

Prečítať viac 

Na kupiansko-lymanskom fronte spozorovali ukrajinskí vojaci bývalých vagnerovcov, ktorí sa vrátili z Bieloruska. „Nasadili proti nám útočné jednotky Storm, Storm-Z a Storm-V, ktoré tvoria bývalí väzni. Objavili sa aj dôkazy, že v nich boli bývalí členovia Wagnerovej skupiny, ktorí sa vrátili z Bieloruska“ povedal šéf oddelenia pre styk s verejnosťou ukrajinského veliteľstva pozemných síl Volodymyr Fito.

Prečítať viac 

Ruské vojsko intenzívne ostreľovalo Avdijivku aj Robotyne. Boje v týchto sektoroch prebiehajú už niekoľko týždňov.

Prečítať viac 

Ruskí vojaci na ukrajinskom fronte stále častejšie zvažujú dezerciu, vyplýva z odpočúvaných telefonátov. Vojaci používajú kódové označenia „dvesto“ vo význame zabitých, „tristo“ s významom zranených, najnovšie pribudol kód „päťsto“, ktorý označuje tých, ktorí odmietajú bojovať.

Prečítať viac 

Holandské múzeum vrátilo na Ukrajinu artefakty pochádzajúce z Krymu, do Národného múzea histórie tak putovalo vyše tisíc exponátov. Tie budú v Kyjeve uložené dovtedy, kým budú na polostrove Rusi.

Prečítať viac 

Silné búrky na Kryme spláchli ruské obranné línie. Vyžiadali si jednu obeť a takmer polmilióna obyvateľov ostalo bez elektriny. Niekoľko regiónov vyhlásilo výnimočný stav.

Prečítať viac 

Putin omilostil ďalšieho kanibala. Denis Gorin, ktorý zabil minimálne štyroch ľudí, dostal od ruského prezidenta milosť za to, že bojoval na Ukrajine. V súčasnosti sa vraj nachádza v južno-sachalinskej nemocnici.

Prečítať viac 

Ruská armáda postúpila severozápadne a juhovýchodne od Avdijivky, potvrdili to geolokačné zábery, ktoré zverejnil Inštitút pre štúdium vojny.

Prečítať viac 

Rusko prišlo v dôsledku sankcií uvalených na letecký priemysel o 76 osobných lietadiel, povedal to ruský minister dopravy Vitalij Saveliev.

Prečítať viac 

Rusko výmenou za neutralitu navrhlo „mier“. Potvrdil to predseda poslaneckého klubu Zelenského strany Sluha národa Davyd Arachamija. Dodal však, že Ukrajina Rusom nedôverovala.

Prečítať viac 

Eurokomisia poskytne 50 miliónov eur na opravu ukrajinských prístavov, podpora by mala uľahčiť vývoz potravín. Objem komodít by sa postupne mal dostať na úroveň spred začiatku vojny.

Prečítať viac 

Nie je možné zabudnúť, pochopiť, a najmä odpustiť strašné zločiny genocídy, ktoré ukrajinský ľud zažil počas Holodomoru, vyhlásil prezident Zelenskyj pri príležitosti Pamätného dňa Holodomoru. Ten pravidelne pripadá na štvrtú novembrovú sobotu.

Prečítať viac 

Kremeľ údajne nariadil miestnym úradom, aby na okupovaných územiach „vymývali mozgy“ väčšiemu počtu detí. Tvrdí to Národné centrum odporu, tlačová agentúra ukrajinských špeciálnych síl.

Prečítať viac 

Zelenskyj dekrétom prepustil štyroch generálov Národnej gardy, najvyššie postaveným z nich je prvý zástupca veliteľa Volodymyr Kondraťuk.

Prečítať viac 

Ruský útok dronmi na Kyjev počas Pamätného dňa Holodomoru je úmyselný teror, povedal Volodymyr Zelenskyj.

Prečítať viac 

Rusko podniklo rozsiahly útok dronmi, v Kyjeve hlásili piatich zranených vrátane 11-ročného dieťaťa. Moskva vyslala rekordných 75 dronov Šáhid, z ktorých 71 protivzdušná obrana zostrelila, uviedol veliteľ letectva Mykola Oleščuk.

Prečítať viac 

Nemecko a USA údajne chcú presvedčiť Ukrajinu, aby pristúpila na mierové rokovania s Ruskom. Podľa denníka The Times majú krajiny zámerne obmedzovať dodávky zbraní, aby tak presvedčili prezidenta Zelenského, že konflikt zostal na bode mrazu.

Prečítať viac 

Ruský rezort spravodlivosti zaradil bývalého premiéra Kasianova na zoznam zahraničných agentov. Krajinu opustil po začiatku vojny na Ukrajine, podieľať sa mal na šírení nepravdivých informácií o rozhodnutiach verejných úradov.

Prečítať viac 

Európske krajiny začínajú byť zunované vojnou, no ukrajinská vôľa bojovať proti ruskej agresii zostáva nemenná, vyhlásila ukrajinská vicepremiérka Oľha Stefanišynová počas návštevy Berlína.

Prečítať viac 

Kanada dodá Ukrajine viac ako 11-tisíc útočných pušiek a muníciu, povedal premiér Justin Trudeau počas stretnutia s predstaviteľmi Európskej únie.

Prečítať viac 

Muž z ruského Burjatska si pre seba objednal úmrtný list, aby sa vyhol návratu na ukrajinský front. Údajne sa mu manželka vyhrážala samovraždou v prípade, ak by sa vrátil do boja. Súd ho poslal do trestaneckej kolónie na päť rokov.

Prečítať viac 

Rusi ostreľujú mesto zo všetkých strán, tvrdí starosta ukrajinskej Avdijivky Vitalij Barabaš.

Prečítať viac 

V Rusku vyhlásili pátranie po aktivistovi, ktorý pomohol už mnohým ruským záložníkom vyhnúť sa mobilizácii. Grigorij Sverdlin bol okrem toho minulý týždeň ruským ministerstvom spravodlivosti zaradený aj na zoznam takzvaných zahraničných agentov.

Prečítať viac 

Ukrajina iniciovala vytvorenie monitorovacej skupiny EÚ na hraniciach s Poľskom, kde poľskí dopravcovia už viac ako dva týždne blokujú kľúčové kontrolné stanovištia. Ukrajinu zaujíma, či cez hranicu prúdi humanitárna pomoc a aj podmienky, v ktorých sa nachádzajú ukrajinskí vodiči.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články