Platy zamestnancov DPMK sa opätovne zvýšia aj od septembra

Odstavené autobusy a električky pri autobusovej a železničnej stanici v Košiciach. Foto: František Iván/TASR Odstavené autobusy a električky pri autobusovej a železničnej stanici v Košiciach. Foto: František Iván/TASR

KOŠICE – Platy zamestnancov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) sa zvýšia. Dodatok k podnikovej kolektívnej zmluve na roky 2023 a 2024 je už definitívne platný. Pre TASR to potvrdil magistrát mesta. Ako za odborárov uviedla Andrea Vindišová, štrajková pohotovosť napriek tomu trvá.

Na základe dohody zamestnávateľa a odborových organizácií si vodiči košickej MHD prilepšili od mája o 14 percent, robotníci o 12 percent a technicko-hospodárski zamestnanci o 11 percent. Zároveň si všetky kategórie pracovníkov od septembra prilepšia o ďalších päť percent. V tomto roku bude tiež zamestnancom DPMK jednorazovo vyplatená letná odmena vo výške 250 eur.

Náklady spojené so zvyšovaním miezd musí podľa mesta Košice znášať DPMK v rámci zdrojov, ktoré má k dispozícii z rozpočtu mesta, príjmov z cestovného alebo z vlastných podnikateľských aktivít.
„S dodatkom sme vcelku spokojní, bolo to najlepšie riešenie, aby mohli byť naplnené závery kolektívneho vyjednávania,“ reagovala pre TASR Vindišová.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili odborové organizácie v DPMK v januári. Ostrý štrajk zorganizovali 14. februára, čo paralyzovalo košickú MHD. Vindišová pripomenula, že štrajková pohotovosť bola vyhlásená pre naplnenie hospodárskych a sociálnych potrieb zamestnancov.

Hospodárske požiadavky boli podľa jej slov naplnené čiastočne, no sociálne neboli vôbec. „Sociálne zázemie zamestnancov je na katastrofálnej úrovni. Toalety, sprchy, vybavenie šatní a odpočinkových priestorov je staré a v dezolátnom stave,“ spresnila s tým, že zastarané sú aj priestory dielní vrátane pracovného náradia.

„Uvidíme, čo prinesie nové predstavenstvo, a v podstate čakáme na nové vedenie, ktoré by malo nastúpiť po septembri. Nastala opäť zmena cestovných poriadkov, a to znovu uberá z peňazí tak vodičov, ako aj ostatných zamestnancov,“ doplnila.

Generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka odvolalo z funkcie mestské zastupiteľstvo 13. júna. Dopravný podnik vedie dočasne doterajší riaditeľ dopravy Roman Danko.

(tasr)


Ďalšie články