Košičania ovládajú anglický jazyk najlepšie v rámci Slovenska

girl-2771936_1280 Košičania ovládajú angličtinu najlepšie. Foto: Pixabay

KOŠICE Obyvatelia východného Slovenska, predovšetkým mesta Košice, majú zo Slovákov najlepšiu znalosť anglického jazyka. Najhoršie sú na tom Banskobystrický a Trenčiansky kraj. Vyplýva to z prieskumu EF English Proficiency Index 2023, ktorý každoročne realizuje vzdelávacia organizácia EF Education First.

Slovensko sa v ňom umiestnilo na 18. mieste. Prieskumu sa zúčastnilo 2,2 milióna ľudí zo 113 krajín, pre ktorých angličtina nie je rodným jazykom. V rebríčku vedú Holanďania, na druhé miesto sa dostal Singapur a za ním nasleduje Rakúsko. Slovensko pritom patrí medzi krajiny s vysokou úrovňou ovládania angličtiny, ako vyplýva z prieskumu. „Vysoká úroveň odbornosti angličtiny, ktorú v prieskume Slováci dosiahli, hovorí o tom, že si v tomto jazyku vedia prečítať noviny, rozumejú televíznym programom a nemajú problém pripraviť pracovnú prezentáciu po anglicky,“ uviedla country manažérka EF Education First Monika Barboráková.

Mladí ľudia vo veku od 21 do 25 rokov hovoria po anglicky na Slovensku najlepšie a sú jediná veková skupina, ktorá sa oproti minulému roku zlepšila. Napriek rastu znalosti angličtiny v posledných 12 rokoch sa Slováci oproti výsledkom z minulého a predminulého roka zhoršili. Lepšie sú na tom Poliaci aj Maďari, horšie opätovne dopadli Česi. V prieskume sa tento rok ešte viac prehĺbil rozdiel medzi pohlaviami. Znalosť angličtiny sa u mužov zlepšuje, no u žien klesá. „Tento stav môže byť spôsobený zaujatosťou vzdelávacích systémov, alebo nerovnakým prístupom, ktorý zažívajú ženy v mnohých štátoch. Rozdiel medzi pohlaviami však nie je vo svete rovnomerný – v 63 krajinách sú muži a ženy v angličtine na rovnakej úrovni, alebo sa k nej približujú,“ vysvetlila Barboráková.

Z analýzy regiónov sveta vyplýva, že vo východnej Ázii sa úroveň ovládania angličtiny znižovala štyri roky po sebe, pričom tento rok sa jej pokles zrýchlil v Japonsku a Číne. Na Blízkom východe stagnuje úroveň angličtiny, zatiaľ čo v Južnej Amerike pretrváva zlepšovanie, s výnimkou klesajúcej úrovne znalosti v Mexiku a pomalšieho tempa v Brazílii. V Afrike je znalosť angličtiny zväčša stabilná, no Tunisko a Alžírsko sa výrazne zlepšujú.

(tasr)


Ďalšie články