Nultý ročník workshopu bol úspešný

Na workshope sa zúčastnilo desať detí z celého Slovenska. Foto: GMAB v Trenčíne

TRENČÍN – V Galérii Miloša Alexandra Bazovského sa po prvýkrát uskutočnil workshop Bez rozdielov pre deti na spektre autizmu a ich rodiny.

Ako hovorí riaditeľka galérie Barbora Petríková, k podujatiu došlo vďaka náhode. „Keď sme organizovali predajnú výstavu na pomoc Ukrajine, ozvala sa jedna mamička autistického dieťaťa, že by veľmi rada prispela do tejto výstavy a začali sme spolu komunikovať,” priblížila Petríková. 

„Rozhodli sme sa, že skúsime vymyslieť niečo iné práve pre tieto deti, aby sme im vytvorili podmienky, aby aj ony sa mohli zúčastniť nášho projektu Leto v galérii.” 

Workshop Bez rozdielov vznikol v spolupráci s občianskymi združeniami Marcus SK a Hans, ktoré sa venujú autizmu a jeho osvete. Súčasťou podujatia bola aj felinoterapia, vďaka ktorej deti ľahšie prekonali strach z nového prostredia. 

Na workshop do galérie prišlo desať detí z celého Slovenska. Ďalších desať tvorí svoje diela doma. Galéria by týmto nultým ročníkom chcela začať novú tradíciu. 

„Nevedeli sme, čo od toho očakávať, ale máme z toho výborný pocit. Veľmi sa to páčilo aj nám, aj účastníkom, takže veríme že z toho spravíme podujatie, ktoré sa bude každoročne opakovať,” načrtla Petríková.

Výsledkom workshopu bude výstava, ktorú otvoria v priestoroch galérie 20. augusta. Diela budú v galerijných priestoroch do konca augusta. Následne by sa mali presunúť na hrad Beckov. 

Cieľom celého podujatia je podľa slov riaditeľky vyzdvihnúť povedomie o autizme. „V rámci otvorenia vernisáže máme pripravenú prednášku pre verejnosť o autizme od psychologičky Viery Hincovej,” doplnila Petríková.


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...