Dezinformácie o neinfekčnosti

Cieľ vynálezcov vakcín na covid sa skvele naplnil. Vyvíjali ich so zámerom zabrániť vážnemu priebehu ochorenia. Izrael, Británia aj Spojené štáty, čo sú krajiny, z ktorých prichádzajú najlepšie a najrýchlejšie dáta o následkoch čínskeho koronavírusu, hlásia účinnosť vakcín proti vážnym priebehom a hospitalizáciám medzi 88 a 91 percentami.

Izrael ponúka tretiu dávku vakcíny osobám starším ako 60 rokov Foto: TASR/AP

Medzitým však politici naprieč Západom po prvých týždňoch očkovaní podľahli dojmu z dát, ktoré signalizovali, že vakcína chráni aj proti tomu, že sa očkovaný nakazí. Na ňom sa postavil systém covid pasov, zelených pasov, zdravotných pasov. Rôzne krajiny im hovoria rôzne. Dokončené očkovanie sa v nich začalo považovať za synonymum bezinfekčnosti. Tí ostatní ju mohli preukázať len pozitívnym testom, ktorý nebol starší ako pol roka, alebo aktuálnymi negatívnymi testami s platnosťou pár dní.

S nástupom mutácie delta a časom, ktorý uplynul od začiatku očkovania, sa ukázalo, že účinnosť vakcín proti nákaze je výrazne nižšia. Izraelské dáta z júla signalizujú len 39 percent. Po štyroch mesiacoch od očkovania už len 16 percent. Britská aj americká štúdia zase ukazujú, že vírusové nálože nakazených očkovaných a neočkovaných sú porovnateľné. To znamená, že sú pre okolie rovnako nákazliví.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.