|   2025-12-05 13:50:00

Kolíková kritizuje úpravy k zákonu o Úrade na ochranu oznamovateľov

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) upozorňuje, že pozmeňujúci návrh Hlasu k zákonu o novom úrade, ktorý má vzniknúť namiesto Úradu na ochranu oznamovateľov, nerieši zásadné problémy.

Hoci má podľa predkladateľov zosúladiť legislatívu s európskou smernicou, Kolíková tvrdí, že návrh stále umožňuje výmenu vedenia úradu, keďže predsedu by vyberal predseda parlamentu.

Takýto krok podľa nej podkopáva nezávislosť úradu aj dôveru oznamovateľov a je v rozpore s európskym právom.

Kolíková zároveň kritizuje, že v zákone ostáva možnosť preskúmavať ochranu oznamovateľov, ktorí už chránený status dostali. Tvrdí, že nejde o návrat k pôvodnému zneniu legislatívy, keďže preskúmanie poskytnutej ochrany je možné aj dnes. „Veľa toxických vecí z návrhu zákona odišlo, lenže keďže návrh zákona je viac-menej celý toxický, mnohé tam ešte ostali,“ vyhlásila.

Na rovnaké problémy v návrhu upozornili aj Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris a Transparency International Slovensko.

Tibor Gašpar (Smer) v piatok vyhlásil, že zváži, či pozmeňujúci návrh neneguje zmysel zákona o novom úrade. Zváži aj podanie vlastného pozmeňujúceho návrhu.

Pozmeňujúci návrh predložil vo štvrtok poslanec Hlasu Richard Eliáš. Okrem iného navrhuje vypustiť možnosť zamestnávateľa žiadať o preskúmanie trvania ochrany a tiež podmienku „súvisu oznámenia so závažnou protispoločenskou činnosťou osoby, s ktorou je alebo bol oznamovateľ v pracovnoprávnom alebo inom obdobnom vzťahu pri poskytnutí ochrany.“





(tasr, lud)