Keď v Británii prestane vietor viať

Veľká Británia práve hľadí do tváre energetickej krízy. Z veľkej časti za to môže situácia na svetových trhoch. Nie úplne bezvýznamnú úlohu v tom však hrá britská posadnutosť ekológiou. Hoci Británia vystúpila z EÚ a teoreticky sa tak vyhla Green Dealu, ukazuje, ako bude vyzerať kontinentálna energetická budúcnosť. Ceny energií v ostrovnom kráľovstve vystrelili nahor.

stavba belgická morská veterná farma C-Power Severné more veterná turbína vrtule elektrina ekologická výroba elektrická eneria životné prostredie ekológia Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Veľkoobchodná cena plynu len od augusta vzrástla o 70 percent. Aukčná cena elektriny sa pohybuje na desaťnásobku oproti minulému roku. Aj keď vláda upokojuje, že ide iba o krátkodobý problém, zimné mesiace, teda energeticky najnáročnejšie obdobie, ešte len prídu a nič nenasvedčuje tomu, že dovtedy sa podarí problémy vyriešiť. Niektorí komentátori už otvorene špekulujú o uplatnení trojdňového pracovného týždňa, ako to bolo v 70. rokoch. Vtedy však za výpadky prúdu mohli banícke štrajky.

Čiastočne má Británia jednoducho smolu. V polovici septembra zhorel jeden z káblov privádzajúcich elektrinu z Francúzska a zostane mimo prevádzky do marca nasledujúceho roka. Potom je tu fakt, že Británia je závislá na plyne, ktorý predstavuje asi dve pätiny jej energetickej spotreby. Cena plynu rastie celosvetovo. Z koronavírusového uspania sa zároveň prebúdza Európa i Ázia, obe lačnia po plyne a dodávatelia nestíhajú. V prípade Británie situáciu zhoršuje aj to, že má relatívne malé zásoby plynu. Z dôvodu bezpečnosti Briti uzavreli svoj najväčší plynový zásobník. Výsledok je, že Británia nemá ako vyrovnávať výkyvy na trhu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.