Kto videl prichádzať dobu narcizmu a zradu elít v Amerike

Krátky pohľad do dejín amerického politického myslenia. Na troch autorov, ktorí videli prichádzať problémy americkej spoločnosti dlho pred zvolením Trumpa.

Policajné opatrenia pred budovou Kapitolu vo Washingtone Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Zvolenie Donalda Trumpa prezidentom v roku 2016 okrem iného znamenalo obžalobu vtedajšieho hlavného prúdu americkej intelektuálnej debaty. Otázky, ktoré Trump otvoril a na ktorých zvíťazil, komentátori a experti na ľavici aj na pravici neotvárali. Pokiaľ má byť ich úlohou zabezpečovať obeh myšlienok a skúsenosti v spoločnosti, tak v tom úplne zlyhali. Opakovali staré mantry a nevšimli si, že už nikoho neoslovujú.

Keď sa mladšia generácia Američanov premýšľajúc o kultúre a politike začala obzerať v posttrumpovských ruinách, hľadali v generácii otcov niekoho, kto to všetko včas videl a dal tomu výraz. Pretože celý doterajší slovník a optika museli do šrotu. Keď sa nechcete pripojiť ani k hysterickému „odboju“, ani nasadnúť do Trumpovho vlaku, ani prepadnúť nihilizmu, hľadáte niekoho, kto aspoň videl. A kto mal už dávno k súčasným elitám podobný odstup, aký máte dnes vy. Pričom vás v tej chvíli ani veľmi nezaujíma, či bol na pravici, alebo na ľavici.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.