Kým Česká republika prežívala volebný víkend, medzi Varšavou a Bruselom vypukla najnovšia horúca kríza. Hovorí sa o legalistickom "polexite", objavujú sa varovania o skutočnom odchode Poľska z EÚ, vo veľkých poľských mestách sa proti tomu uskutočnili desaťtisícové demonštrácie. Európska komisia sa vyhráža tvrdými postihmi. Podstata sporu je v otázke, kto má prednosť. Poľská ústava alebo európske právo?
Kontroverzia sa začala kvôli zmenám v poľskej justícii. V skratke, EÚ má pocit, že vláda Práva a spravodlivosti (PiS) ohrozuje nezávislosť súdnictva. Varšava tvrdí, že Bruselu do vnútorného fungovania poľskej justície nič nie je. EÚ prostredníctvom rozhodnutia Európskeho súdneho dvora prikázala, že Poľsko musí časť reforiem zrušiť, konkrétne nový disciplinárny súdny orgán, ktorý má dohliadať na nezávislosť sudcov.
Vláda sa preto obrátila na poľský ústavný tribunál, ako sa volá najvyšší súd v krajine. Mal určiť, či európske právo môže „prebiť“ poľskú ústavu. Po niekoľkých odkladoch súd nakoniec vyniesol minulý týždeň verdikt, že poľská ústava stojí nad európskym právom.