Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Táto otázka zamestnávala reportérov, komentátorov, federálnych agentov, politikov a právnikov v prvej polovici mandátu Donalda Trumpa a úplne rozvrátila americkú politickú scénu. Prvotným impulzom k týmto špekuláciám bola takzvaná Steelova zložka.
Ide o súbor neoverených informácií, ktoré pozbieral bývalý dôstojník britskej MI5 Christopher Steele. V podstate tvrdí, že Trump spolupracoval s Rusmi na svojom zvolení. Keď zložku v januári 2017 publikoval server BuzzFeed, spustilo to reťazec udalostí, ktoré vyvrcholili ustanovením zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý sa dva roky snažil prísť na to, či Trump nie je náhodou ruský agent. Paradoxne minulý týždeň sa ukázalo, že samotná zložka je možno dielom ruských tajných služieb.
Mueller žiadne napojenie Trumpa na Kremeľ nepreukázal. Trumpova administratíva následne poverila skúseného prokurátora Johna Durhama prešetrením, ako sa celá kauza začala, najmä či nedošlo k porušeniu zákonov pri operácii Crossfire Hurricane, čo bolo krycie meno vyšetrovania FBI Trumpovej kampane a jej napojenia na Moskvu. Mueller naňho následne v podstate nadviazal. V decembri 2020 bol tiež Durham povýšený na zvláštneho vyšetrovateľa, aby sa tak poistilo, že bude pokračovať aj pod Bidenom.