V migrácii EÚ kryje Poľsku chrbát. Lukašenko môže migrantov nasmerovať aj na Slovensko

Druhá migračná kríza je tu. Už niekoľko dní môžeme sledovať drastické zábery z poľsko-bieloruských hraníc, kedy sa veľké davy migrantov, čítajúce až niekoľko stoviek osôb, snažia prekonať hraničné zátarasy. Zatiaľ čo z jednej strany ich tlačia bieloruskí vojaci, z druhej im bránia poľskí pohraničníci. Nepochybne ide o dobre premyslený útok bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Tomu sa podarilo nájsť veľmi úspešnú zbraň proti súčasnej západnej Európe. Súcit.

Na staršej snímke poľská pohraničná stráž pri plote s ostnatým drôtom a migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska pri bieloruskej dedine Grodno. Foto: TASR/AP Na staršej snímke poľská pohraničná stráž pri plote s ostnatým drôtom a migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska pri bieloruskej dedine Grodno. Foto: TASR/AP

V hustých lesoch pretkaných močiarmi pri poľskej hranici sa pohybujú tisíce migrantov z Blízkeho východu. Nie je ťažké s jednotlivcami súcitiť. Nemajú vybavenie ani jedlo, v noci mrzne, z pohraničia sú už hlásení mŕtvi. Napriek tomu je nanajvýš dôležité, aby neprešli. Celá Európska únia sa totiž ocitla pod útokom. Lukašenko cynicky využíva ľudí vo svojej pomste za sankcie EÚ uvalené po sfalšovaných voľbách a tvrdých zákrokoch proti opozícii. Je to umelo vyvolaná migračná kríza s cieľom destabilizovať EÚ.

Hoci vzťahy medzi Poľskom a zvyškom EÚ sú v posledných mesiacoch na ostrie noža, Brusel súčasnú krízu nevyužil na ďalšie bitie Poľska. Naopak, vyjadruje mu podporu. „Je to brutálny a hanebný hybridný útok na hranice Európskej únie. EÚ musí konať rozhodne a jednotne,“ napríklad povedal predseda Európskej rady Charles Michel.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.