Minulý týždeň americkí vedci oznámili, že naučili xenobotov, teda syntetické formy života alebo „živé roboty“, rozmnožovať sa. V súvislosti s tým začal kolovať po internete vtip, v ktorom jeden sci-fi autor hovorí: „V mojej knihe som vymyslel Mučiaci zväzok, aby slúžil ako odstrašujúci príklad.“ Nasleduje vyjadrenie technologickej firmy: „Konečne sme vyrobili Mučiaci zväzok z klasickej sci-fi knihy Nevyrábajte Mučiaci zväzok.“ Či je to prípad xenobotov, neviem. Minulý týždeň však na verejnosť unikli nové pravidlá EÚ týkajúce sa inkluzívnej komunikácie. Po ich prečítaní človek nemôže inak než usúdiť, že sa v Bruseli inšpirovali klasickým dystopickým románom 1984.
Vo svojom románe George Orwell predstavil totalitnú Britániu budúcnosti, v ktorej vláda kontroluje každý krok svojich obyvateľov, falšuje históriu podľa potreby a vedie nekonečné vojny. Nič z toho, samozrejme, pre EÚ neplatí. Orwell v 1984 tiež predstavil koncept takzvaného newspeaku, okliešteného jazyka, ktorý svojou samotnou formou tvaruje myslenie ľudí pre potreby režimu. V newspeaku sa „kacírske“ názory majú stať nemožné.
Orwell uvádza príklad slova „slobodný“ (anglicky free). Cieľom vládnucej strany je eliminovať jeho tradičnú definíciu a zachovať iba pre režim neškodné vyznenia. Človek tak nebude môcť hovoriť o „slobodnej vôli“, pretože koncept slobody ako nezávislosti úplne zmizne. Maximálne bude môcť povedať, že „pes nemá vši“ (v slovenčine to znie kostrbato, doslova „je slobodný od vší“, v anglickom origináli: „The dog is free from lice“).