Strach z omikronu prekonal povzbudivé náznaky. Dáta z Južnej Afriky nádej potvrdzujú

Príchod variantu omikron na scénu pôsobil ako zo zlého hororu. Vo chvíli, keď sa zdalo, že hrdinovia uniknú zo strašidelného domu, objavil sa hnusný pazúr a stiahol ich späť. Alebo aby sme použili iné prirovnanie, ukázalo sa, že svetlo na konci tunela je prichádzajúci vlak. Tak aspoň pôsobilo spravodajstvo. Strach z krivky prípadov letiacej nahor úplne prebil povzbudivé náznaky, že omikron je síce nákazlivejší, ale menej nebezpečný. Teraz máme prvé údaje, ktoré to potvrdzujú.

Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech. Foto: TASR/AP Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech. Foto: TASR/AP

Ide o štúdiu najväčšej juhoafrickej zdravotnej poisťovne Discovery. Použila dáta 211-tisíc svojich klientov nakazených omikronom, z toho 41 percent malo dve dávky vakcíny od Pfizeru.

Najskôr zlé správy. Vakcína od Pfizeru má priemerne 70-percentnú účinnosť proti hospitalizácii, pri variante delta je to 93 percent. Stále však ide o relatívne vysokú ochranu. Svetová zdravotnícka organizácia považuje vakcínu za úspech, pokiaľ chráni proti hospitalizácii aspoň z polovice.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.