Rusko by stratilo viac ako Západ

V posledných hodinách pribúda západných štátnikov, ktorí tvrdia, že ruský prezident Vladimír Putin sa už rozhodol pre inváziu na Ukrajinu. Uisťujú však, že stále veria v diplomatické riešenie. Ak by sa Moskva naozaj rozhodla k akémukoľvek agresívnemu kroku [ruský prezident Vladimir Putin 21. februára vo večerných hodinách uznal separatistické republiky v Donbase a neskôr nariadil vyslanie vojakov na východ Ukrajiny, pozn. red.], Západ hrozí veľmi tvrdými sankciami, ktoré by na Rusko uvalil. Vyzerá to navyše tak, že po prvotnom lavírovaní začínajú byť západné krajiny súdržné. Už aj Nemecko je, súdiac podľa vyhlásenia premiéra Scholza a jeho ministerky zahraničia, na tvrdé sankcie pripravené [uvalenie tvrdých sankcií už v noci 21. februára potvrdili predstavitelia USA, Británie, EÚ i jej členských krajín, pozn. red.].

Vladimir Putin hodinky tlaèová konferencia Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

To je veľmi dôležitý bod. Keď Vladimir Putin uverí, že tá odpoveď v podobe naozaj tvrdých sankcií príde, vie, že ekonomicky stratí neporovnateľne viac ako Západ. Ten zatiaľ odmieta uvažovať o najťažšom kalibre. Vyradenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT. Bez neho by fakticky z Ruska nešla odoslať ani tam poslať jediná platba. A výrazne by sa skomplikoval aj obchod vo vnútri krajiny. Pre ruskú ekonomiku by to bola obrovská rana.

Keď bol v roku 2012 vyradený pri sankciách zo systému SWIFT Irán, prišiel o 40 percent svojho obchodu. SWIFT je ale zatiaľ považovaný za „atómovú zbraň“, na ktorú je ešte v tejto fáze skoro. Putin to veľmi dobre vie.

Krajiny Únie by sa bez ruského plynu túto zimu podľa šéfky EK zaobišli


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.