Americký dolár dlhodobo silnie proti všetkým hlavným svetovým menám. Ekonómovia a investori sa predháňajú v odhadoch, kedy sa dostane na rovnakú hodnotu ako euro. Tie odhady sa pohybujú zhruba v horizonte štrnástich dní. Bolo by to prvýkrát v dvadsaťročnej histórii spoločnej európskej meny, kedy by nebola nad úrovňou dolára. Aktuálne sa obchoduje v kurze 1,05 dolára za euro. Vlani v júni to bolo 1,22 dolára. Euro už si minulý týždeň pripísalo dno s 1,03 dolára.
Prečo investori utekajú z eura a kupujú doláre? V ťažkej dobe veria americkej mene, ktorá je stále kotvou globálnej ekonomiky, výrazne viac ako euru. Nie že by na tom Amerika práve v tejto chvíli bola ekonomicky o toľko lepšie ako Európa. Všetky globálne neduhy od pretrhaných obchodných väzieb po covide po rastúce ceny energií zasahujú Ameriku podobne ako Európu. Inflácia tam vystúpila v apríli na 8,3 percenta. Je to najväčšie zdražovanie za posledných štyridsať rokov. Priemer eurozóny je stále 7,4 percenta.
Lenže Spojené štáty už na rozdiel od Európy dali jasne najavo, že sú pripravené netolerovať rastúce ceny a infláciu čo najrýchlejšie zraziť k dvom percentám. Americká centrálna banka tento rok už druhýkrát rýchlo zdvihla úrokové sadzby. A guvernér Jerome Powell uistil investorov, že vo zvyšovaní úrokov bude pokračovať do chvíle, než zdražovanie dostane k týmto dvom percentám.