Za Trumpa by vojna nebola, tvrdí americký konzervatívec Schneider

Budapešť prednedávnom hostila významnú americkú konferenciu CPAC (Conservative Political Action Conference). V Spojených štátoch organizuje Americká konzervatívna únia (ACU) túto konferenciu každoročne, prvý ročník v roku 1974 otvoril svojím príhovorom Ronald Reagan. Uvádza sa, že vystúpenie Donalda Trumpa na tej istej konferencii roku 2011 začalo jeho politickú kariéru, ktorá viedla do Bieleho domu a následne ešte k ovládnutiu Republikánskej strany trumpovským, „populistickým“ krídlom. O tom, v akej kondícii sú americká pravica a tamojšie konzervatívne hnutie, či sa Trump môže vrátiť k moci a čo by to znamenalo pre medzinárodnú politiku, hovorí Dan Schneider, výkonný riaditeľ ACU.

dan-schneider Dan Schneider. Foto: conservative.org

Z vonkajšieho pohľadu to v Republikánskej strane vyzerá na súboj medzi neokonzervatívcami a trumpistami. Kto v ňom vedie?

Ako je známe, v Spojených štátoch máme systém dvoch strán a ten núti rôzne prúdy v politike pôsobiť spolu pod jednou strechou. Akési frakčné súperenie sa u nás odohráva v podstate neustále, okrem toho sa jednotlivci presúvajú medzi oboma stranami. Za Bushovej administratívy, a sem počítam vlády Georgea Busha staršieho, ako aj jeho syna, v Republikánskej strane úplne dominovali elity. Radoví konzervatívni aktivisti v strane nasledovali elitu, hlavne preto, že nemali na výber. Donald Trump im tú alternatívu poskytol. Trumpov prístup k vládnutiu, k médiám, k problémom, ktoré sa počas vládnutia objavia nečakane… Tento prúd mal v Republikánskej strane aj v širšom konzervatívnom hnutí pravdepodobne vždy väčšinu. Ale až teraz je v strane pri moci.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.