Letný seriál: Stará Ľubovňa ponúka množstvo atrakcií, ale aj túry pre menej náročných turistov

V druhej časti letného seriálu sa vyberieme na východ Slovenska. Konkrétne na severovýchod do oblasti Starej Ľubovne. Pri Starej Ľubovni sa azda každému vybaví krásny hrad, ktorý čnie nad mestom, a skanzen. Obe stoja za návštevu, no pozornosť si zaslúžia aj ďalšie miesta.

289684276_5983493188401432_5578824096082217750_n Jarabinský prielom. Foto: Facebook

Ak strávite v okolí Starej Ľubovne niekoľko dní, dá sa stihnúť omnoho viac ako návšteva hradu a skanzenu. Môžete sa vybrať napríklad do stredovekého vojenského tábora. Ocenia ho najmä deti, ktoré môžu vyskúšať viaceré stredoveké atrakcie. Dospelí zas ocenia stredovekú krčmu. Okrem tábora sa v blízkosti hradu nachádza Vojenská expozícia Michala Strenka.

Na expozícii sa nám približuje hlavne obdobie druhej svetovej vojny. Dôvod je jednoduchý počas vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké trestné komando. Expozícia ponúka možnosť prejsť sa vyše stometrovým zákopom a pozrieť si niekoľko podzemných bunkrov a delostreleckých batérií.

Vojenská expozícia Michala Strenka. Foto: Vojenská expozícia Michala Strenka/FB

Hlavným cieľom je však vzdať hold práve Michalovi Strenkovi, po ktorom je expozícia pomenovaná. Bol to rodák z Jarabiny, ale ako malé dieťa emigroval do Ameriky. V roku 1939 vstúpil do tamojšej námornej pechoty. Slávnym sa stal počas bitky o ostrov Iwo Jima počas druhej svetovej vojny, keď bol spolu so svojimi spolubojovníkmi odfotografovaný pri stavaní vlajky na vrchu Suribači. Zomrel 1. marca 1945 po zásahu šrapnelom.

Najväčšie bludisko v strednej Európe

Novým lákadlom pre turistov v Starej Ľubovni môže byť najväčšie bludisko v strednej Európe, ktoré sa nachádza vo Viktóriiných záhradách. Bludisko sa otvorilo len začiatkom júla po troch rokoch príprav. Bludisko má úctyhodnú rozlohu 6 400 štvorcových metrov.

V strede bludiska sa nachádza vyhliadková veža Čertova skala. Pomenovanie si vyslúžila na základe ľubovnianskej legendy, v ktorej sa hradný pán musel naťahovať s diablom, keď na budovaný hrad chcel zhodiť balvan. Ten sa nachádza v rieke Poprad blízko obce Chmeľnica.

Foto: archív Jozefa Romaňáka

Eliášovka a Jarabinský prielom

Ak máte radšej pokoj a menej ľudí, odporúčame vyhliadkovú vežu Eliášovka, ktorá je najvyšším vrchom Ľubovnianskej vrchoviny. Výška je síce len 1 023 metrov nad morom, ale s pekným výhľadom na poľské a slovenské pohoria.

Na Eliášovku sa dostanete z viacerých bodov. Ak chcete absolvovať dlhšiu 20-kilometrovú túru, tak začnete v obci Jarabina a po modrej značke sa dostanete do sedla Čierťaže a odtiaľ po žltej až na vrchol. Druhou možnosťou je výstup z obce Litmanová cez sedlo Rozdiel.

Ak však začnete svoju túru na Eliášovku práve v obci Jarabina, spojte to s návštevou Jarabinského prielomu tiež nazývaného Jarabinská tiesňava. Leží severne od obce Jarabina. Jarabinský prielom je chránený prírodný výtvor, ktorý sa rozkladá na ploche 5,5 hektára vo východnej časti Pienin. Ide o pomerne krátke údolie.

Sledovať budete modrú značku, ktorá vás vyvedie von z obce. Najprv pôjdete po asfaltovej ceste smerom na Litmanovú, no pri kríži odbočíte na poľnú cestu a vyberiete sa smerom ku kameňolomu, odtiaľ už priamo na Jarabinský prielom.

Pre rodiny s deťmi je však vhodnejšia kratšia trasa so začiatkom v obci Litmanová na vrchu hory Zvir, kde to môžete spojiť aj s návštevou pútnického miesta. Odtiaľ pokračovať sledovaním žltej značky do lesa, ktorá vás privedie po hodinovej prechádzke na vrchol. Napriek tomu, že rozhľadňa stojí len niekoľko rokov, má v sebe Eliášovka ukrytý kus histórie. Počas druhej svetovej vojny cez jej vrchol viedla tajná kuriérska cesta, ktorou putovali utečenci z Poľska smerom do Maďarska.

Foto: archív Márie Koterbovej

Veterný vrch

Posledným tipom na túru v Ľubovnianskom okrese je Veterný vrch, ktorého náročnosť je opäť vhodná aj pre deti. Veterný vrch je jedným z najvyšších vrchov pohoria Spišská Magura. Na vrch sa dostanete rôznymi cestami. Dá sa tam dostať z obcí Vyšné Ružbachy, Stráňany alebo Veľký Lipník. Najviac si však ľudia vyberajú cestu práve z Vyšných Ružbách, odkiaľ vedie žltá značka.

Na vrchole je od roku 2016 nová dominanta – medvedia lavička. V rukách medveďa je žrď so slovenskou vlajkou, ktorá je neustále v pohybe. Na Veternom vrchu skutočne takmer stále fúka. Túru odporúčame v pri peknom počasí, pretože ponúka krásny výhľad.

Foto: archív Márie Koterbovej