Otázka už neznie tak, či tento rok ešte príde ďalšia umelo vyvolaná recesia, ale aká bude hlboká. Potvrdili to nové dáta, a to priamo z Nemecka.
Ukázalo sa totiž, že mnoho priemyselných podnikov v Nemecku v reakcii na silný rast cien energií obmedzuje výrobu. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu nemeckej priemyselnej a obchodnej komory, na ktorom sa zúčastnilo zhruba 3 500 podnikov. Približne 16 percent respondentov v dôsledku silného rastu cien energií už začalo obmedzovať svoju výrobu. Je teda jasné, že musí dôjsť k prepadu HDP. A nielen to. Rovnaký záver priniesol aj nemecký index podnikateľskej dôvery Ifo, ktorý v júli poklesol na 88,6 bodu z predošlých 92,3 bodu. Pokles sa síce čakal, ale miernejší.
A ako vždy: surové čísla začnú dávať zmysel, až keď za nimi vidíme nejaké praktické odpovede. A ja tvrdím, že tou najvýznamnejšou odpoveďou, ktorú nám štatistiky prinášajú, je táto: Trhy cenných papierov, či už akcií, alebo dlhopisov, ešte ani zďaleka nedosiahli svoje dno. Domnievam sa, že percentuálne straty kapitálových trhov budú ešte oveľa väčšie ako v čase globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.
Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]