Elity idú proti obyčajným ľuďom. Kultúra strachu nafukuje hrozby

V poslednom období sa zdá, že moderná spoločnosť žije od jedného strachu k druhému: panika okolo COVIDU-19, opičíe kiahne, súčasné vlny horúčav a motív klimatickej krízy. Natíska sa otázka, nakoľko sú tieto obavy odôvodnené a nakoľko len prefabrikované a či ich elity vedome používajú na presadzovanie svojej politiky. Emeritný profesor sociológie na univerzite Kent Frank Furedi je autorom zásadných prác o kultúre a politike strachu.

Furedi FB2 Frank Furedi. Foto: FB/Frank Furedi

Jedným z leitmotívov vášho uvažovania o svete je neľútostný boj elít proti obyčajnému ľudu. Ako by ste ho vysvetlili?

Sú za tým obavy časti elít, že strácajú vplyv a kontrolu nad veľkými časťami spoločnosti. Že sa ich pohľad na svet, ich rebríček hodnôt dramaticky líšia od človeka žijúceho obyčajný život. Elity sú pravidelne v šoku z toho, aký veľký počet ľudí v Európe, v krajinách ako Taliansko alebo Francúzsko, volí populistické strany. Pokúšajú sa preto delegitimizovať populizmus, keď sa nám sugeruje, že voliči populistických strán sú buď hlúpi a nemysliaci tvorovia, alebo že im chýba vzdelanie, takže ani nevedia, čo je v ich záujme. Označujú voličov populistických strán za krajnú pravicu, fašistov, xenofóbov, homofóbov, nazvú ich akoukoľvek odpudivosťou, ktorá vám napadne. Je to metóda, ako populistické hnutie sociálne izolovať, ako zase získať kontrolu. Nepochybne sa im podarilo dať slovu populizmus, ktoré malo kedysi viac-menej pozitívne konotácie, úplne negatívny cveng.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.