Prečo je severokórejský režim taký príťažlivý

Vladimír Putin napísal kórejskému tučkovi Kim Čong-unovi, že ich krajiny majú veľa spoločného a mohli by mať ešte viac. To iste nikoho neprekvapilo: jednak sa také veci zo zdvorilosti píšu – a potom je jasné, že Putin hľadá spojencov, kde sa dá, a nemožno sa ani čudovať, že ich aj nachádza.

Kim Čong-un. Foto: TASR/AP Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Čím je režim horší, tým je súčasnému Rusku bližší a lepšie si navzájom rozumejú.

Severokórejský režim je pritom geneticky spojený s ruským, respektíve sovietskym, de facto je to vylepšené a zdokonalené pokračovanie Sovietskeho zväzu na ázijský spôsob. Sovieti, teda Stalin, ho tam kedysi inštalovali, za cenu premeny na jeden gulag ho tam vybudovali a potom udržiavali. Kim Ir-sen síce lavíroval medzi Pekingom a Moskvou, ale väzby na ZSSR sa nikdy neprerušili: ako napríklad v prípade Albánska. Severná Kórea bola napokon blízka aj Československu, posledná návšteva Kim Ir-sena v Prahe sa konala v predvečer novembra 89. Vtedy sa dokonca hovorilo o akejsi osi Praha-Pchjongjang-Bukurešť.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.