Nedostatková elektrina aj vďaka zeleným opatreniam. Sú cenové stropy účinné?

Nie je to tak dávno, čo médiami prešumela so značnou mierou rozruchu správa, že cena elektriny je už 600 eur za megawatthodinu (MWh). A hneď vzápätí, v pondelok 22. augusta, termínová cena na burze v nemeckom Lipsku vyskočila nad 700 eur za MWh. Išlo o medzidenný nárast o viac ako 25 percent.

Jadrová elektráreň Isar 2 pri obci Essenbach v južnom Bavorsku. Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Na menovom trhu sú vzájomne prepojené všetky menové páry navzájom. Keď sa pohne kurz jednej meny, rozvlnia sa kurzy prakticky všetkých mien, rovnako ako sú v uzavretých ostrovných systémoch všetky zložky živej prírody vzájomne prepojené a zmena jedného parametra ovplyvní celý zvyšok systému. Aj v energetike platí, že akonáhle sa pohne cena jedného zo zdrojov energie, okamžite sú ovplyvnené ceny aj ďalších zdrojov. Všetky energie sú totiž do istej miery vzájomné substitúty.

Toto buď nedošlo zeleným ekológom na celoeurópskej úrovni, alebo im to bolo jedno, keď šili Green Deal proti zákonom fyziky. V každom prípade došlo k vypnutiu tradičných zdrojov energie vrátane ďalších dvoch jadrových elektrární, ktoré vyplo Nemecko na konci minulého roka – v čase, keď už bolo známe, že Európa sa nachádza na prahu energetickej krízy. Elektriny je teda v tomto okamihu na starom kontinente nedostatok.

S plynom sa až tak nerátalo
A do tohto nedostatku elektriny prišla vysoká cena plynu. Pretože si Nemecko dobrovoľne z ideologických dôvodov vyplo veľmi stabilné zdroje elektriny z jadra, nezostáva mu nič iné, než vyrábať nedostatkovú elektrinu z plynových elektrární, ktoré boli postavené len ako celkom okrajový a doplnkový zdroj. Zrazu sú ale kľúčové, taký veľký je nedostatok elektriny. Lenže plyn je drahý. Drahá teda musí byť aj elektrina vyrobená z neho.

A keďže plynu bude zrejme ešte menej ako v súčasnosti, lebo dopyt po energii bude v zime ešte vyšší, pretože Nemecko z politicko-ideologických dôvodov odmieta opäť uviesť do chodu odstavené (hoci ľahko opäť funkčné) jadrové elektrárne, z tejto situácie nie je iné východisko, než že toto je len začiatok skutočnej energetickej krízy. V jej pozadí nemôžeme hľadať žiadne objektívne zásahy zhora. Ide len o dobrovoľné, politicky vyvolané zničenie európskeho energetického trhu.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]