Kto zariadil náhly prudký pád cien elektriny

Zrazu ide to, čo sa dlhé týždne zdalo nemožné. Posledné dni atakovali ceny elektriny v Európe rekordy, ktoré už sa vymykali predstavivosti. Keď prekonali tisíc eur za megawatthodinu (MWh), bola to presne tá hranica zlomu, ktorá otriasla európskymi politikmi a po mesiacoch nečinnosti ich konečne rozhýbala zatiaľ nie k razantnej akcii, ale aspoň k razantným vyhláseniam.

Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Cena tisíc eur za MWh je totiž viac ako dvadsaťnásobok ceny z roku 2020. Každý si môže urobiť jednoduchý výpočet, koľko by ho stáli účty za elektrinu a plyn, keby sa mu za dva roky zdvihli na dvadsaťnásobok. Tá cena nie je neúnosná. Tá cena je likvidačná. Znamená rozvrat európskej ekonomiky a spoločnosti.

Obchodníci na energetickej burze zjavne skúšali, kde sú hranice tolerancie. Kedy politici povedia dosť a oznámia, že trh s elektrinou vo svojej súčasnej podobe v Európe úplne zlyhal. Stal sa podivným, zvráteným, preregulovaným miestom, kde sa len špekuluje a elektrina ľuďom a firmám úplne umelo a zbytočne zdražuje.

Ona sa nevyrába drahšie ako v roku 2020. Rozdiel medzi vtedajšou a súčasnou cenou ide čisto do ziskov energetických firiem. Nielen výrobcov, ale aj všetkých možných obchodníkov. Tí si z európskeho Green Dealom umelo vyvolaného nedostatku energie, vyšponovaného Putinovými hrami s plynom, urobili ihrisko, na ktorom testovali, kam až môžu cenu zdvihnúť.

Celá tá drahota vychádzala z európskeho systému stanovenia ceny, o ktorom rozhoduje ten najdrahší zdroj. Podľa jeho ceny kasírujú všetci ostatní dodávatelia. Tým najdrahším zdrojom je už dlhší čas plyn, ktorý ťahá nahor všetky ostatné ceny.

Už od konca minulého týždňa začalo pribúdať po Európe politikov, ktorí volali po zastropovaní cien a ukončení súčasného pseudotrhu s elektrinou. Španielsky premiér, belgický premiér, rakúsky kancelár. V piatok konečne aj český premiér Petr Fiala, toho času predsedajúci Európskej únii.

Olaf Scholz a Petr Fiala. Foto: TASR/AP

Pre obchodníkov s elektrinou to ale stále nebol dosť silný tlak, aby uverili, že Európska únia je skutočne pripravená svoj zvrátený trh s elektrinou zmeniť. Uverili až vo chvíli, keď v utorok na ekonomickom fóre v Slovinsku predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová priznala zlyhanie súčasného systému obchodu s elektrinou a sľúbila, že Brusel veľmi rýchlo príde so zásadnou reformou.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádza Bledské strategické fórum v slovinskom Blede. Foto: TASR/AP

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.