V sobotu 6. októbra 1973 sa početné egyptské a sýrske vojská prevalili cez izraelské hranice na Sinaji a v Golanoch, čím sa začala vojna. Bol práve veľký židovský sviatok Jom kipur, Deň zmierenia, podľa ktorého sa tento konflikt dodnes volá.
Hoci útočníci nemali na svojej strane totálny moment prekvapenia – posledných niekoľko hodín pred vypuknutím bojov už v generálnom štábe izraelských ozbrojených síl prebiehala intenzívna príprava na obranu –, bezpečnostné služby židovského štátu zaspali natoľko, že Izrael nebol na vojnu dostatočne pripravený. Znamenalo to vážnu hrozbu porážky, ktorá by znamenala koniec štátu ako takého a azda aj vyvraždenie izraelských civilistov.
Izrael nakoniec katastrofu prežil a dokázal prejsť aj do protiútoku, ale k prežitiu mu výrazne pomohla vojenská pomoc od Spojených štátov amerických, ktoré začali leteckým mostom dodávať ohrozenému štátu stovky a tisíce ton materiálu a zbraní. (Až do tej doby nepatrili vzťahy medzi USA a Izraelom k najsilnejším, tradičným vojenským spojencom Izraela bolo Francúzsko.)