Spoznať bublinu v bitcoine je mágia, pri elektrine ju dokážeme vycítiť

Ceny elektriny a plynu, ktoré sú vďaka významnej úlohe plynových elektrární významne prepojené, dosiahli historické rekordy. Nielen také hocijaké. Predchádzajúci rekord na Pražskej energetickej burze v prípade elektriny bol na konci leta 2008, keď 1 megawatthodina (MWh) stála zhruba 90 eur. Nasledujúcich 13 rokov sa cena držala na úrovni 30 až 50 eur. Koncom augusta 2022 bola cena 984 eur.

Bitcoin, ilustračné foto: TASR/AP Bitcoin, ilustračné foto: TASR/AP

Nastala podobná situácia ako pred časom pri stavebnom dreve, čipoch či lodných kontajneroch. Signál z reálneho sveta (záplavy v Britskej Kolumbii, požiar veľkej továrne na čipy, lockdown v Šanghaji), nasledovaný raketovým rastom cien a obrovskou volatilitou.

V prípade mnohých komentátorov, novinárov, ale aj bežných ľudí nastal istý paradox. Pozerali na ceny v „peaku“ ako na nový normál a prerátavali, koľko ich bude stáť zohriatie jedného obeda v mikrovlnke. Väčšinou to boli tí istí ľudia, ktorí pri každom raste kryptotrhu kričali „bublina“ a čakali kolaps. Bitcoin a spol vraj nemajú jasné využitie na trhu, preto sú bezcenné a musia zákonite padnúť. Naopak, elektrinu či stavebné drevo potrebujeme, preto ich ceny rastú.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.