Kadyrovovci, vagnerovci, gardisti... Rúti sa Rusko do éry warlordov?

Podľa legendy lýdsky kráľ Kroisos požiadal delfskú veštkyňu o radu, či má zaútočiť na Perziu. Orákulum odpovedalo, že ak Kroisos pôjde do vojny, „zničí veľkú ríšu“. Čo sa tiež stalo. Kroisos zaútočil, bol porazený a jeho kráľovstvo sa rozpadlo. Tento príbeh sa teraz možno preháňa hlavou Vladimirovi Putinovi. Nie je vylúčené, že Rusko stretne rovnaký osud ako Lýdiu.

Čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova. Foto: TASR/AP Čečenskí vojaci Ramzana Kadyrova. Foto: TASR/AP


Veštiť rozpad Ruskej federácie je, samozrejme, veľmi predčasné. Aj keď vojnu prehrá, nemusí to ohroziť jeho územnú celistvosť. V istom zmysle sa ale ruská ríša už začala rozpadať, totiž tá jej neformálna časť.

Prvý, kto sa vymanil z ruského vplyvu, bol Kazachstan. Jeho prezident Kasym-Žomart Tokajev odsúdil ruskú inváziu, odmietol uznať separatistické republiky, odmietol od Putina prijať Rád Alexandra Nevského a dokonca poslal na Ukrajinu humanitárnu pomoc. Rusi zúria a považujú Tokajeva za nevďačníka. Myslia si totiž, že mu v januári zachránili krk, keď poslali do krajiny vojakov, ktorí pomohli potlačiť protivládne nepokoje.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.