Lokálne finančné požiare sú čoraz častejšie

Markéta Šichtařová
Ilustračné foto: Pexels.com

Lokálne finančné požiare sú čoraz častejšie

Finančný trh je v posledných dňoch naozaj veľmi rozkolísaný. Prudké prepady búrz sa striedajú s ešte prudším rastom a potom so znovuobnovenými prepadmi. Nie je výnimkou medzidenný skok aj cez štyri percentá.

Ilustračné foto: Pexels.com

Príčinou poklesov sú väčšinou špekulácie na vývoj úrokových sadzieb hlavne v Spojených štátoch. Príčinou rastu búrz je to isté – opäť špekulácie na budúci vývoj úrokových sadzieb, len sa vždy v daný deň špekuluje na druhú stranu. Napríklad sa špekuluje o tom, že by americký Fed nemusel byť taký prísny pri zvyšovaní úrokových sadzieb a nemusel by tak „zdražovať peniaze“, teda nemuselo by byť „také drahé“ investovať do akcií.

V zásade ide len o nepodložené výkyvy nálad sem a tam. Na akciovom trhu vládne niečo, čomu sa hovorí „medvedia nálada“, keď prevláda pesimizmus zrážajúci akciové trhy v priemere čoraz nižšie, ale pokles nikdy netrvá bez prerušenia. Takéto drobné záchvevy optimizmu je dobré využiť na zmenšenie akciového portfólia, pretože nemám pochybností o tom, že akciové aj dlhopisové trhy budú v nasledujúcich týždňoch ďalej upúšťať paru. A s tým, ako bude pokračovať ústup od rizikových aktív, bude kapitál ďalej prúdiť smerom za bezpečným dolárom a ten bude ďalej voči euru aj korune silnieť.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]