Hovorme s Nemcami otvorene o ich sebectve a podiele na energetickej kríze

Predstavu českého premiéra Petra Fialu o pohodovom, veľkolepom a neformálnom pražskom samite lídrov Európy v strhujúcich kulisách Hradčian „rozbil“ hneď pri príchode po červenom koberci jeho poľský náprotivok Mateusz Morawiecki. Ostro vyhlásil, že masívne nemecké kompenzácie vysokých cien energií ničia spoločný európsky trh.

Olaf Scholz. Foto: TASR/AP Olaf Scholz. Foto: TASR/AP


Reagoval tak len na pár dní starý návrh nemeckej vlády kompenzovať ľuďom a firmám vysoké ceny energií 200 miliardami eur. Prepočítané na pomery Česka, ktoré má osemkrát menej obyvateľov, by to znamenalo zaplatiť na kompenzáciách za drahé energie 625 miliárd korún. To je skoro päťkrát viac, než plánuje Fialova vláda. Obrovské vládne dotácie, ktoré si celý rad krajín nemôže pre svoje napäté rozpočty dovoliť, výrazne zvýhodňujú nemecké firmy. A krivia konkurenciu na európskom trhu.

Dalo sa čakať, že nemecká sólo akcia bude visieť nad pražským samitom ako tieň. Prišla totiž len pár dní po tom, čo české predsedníctvo ohlásilo konečne nájdenie „celoeurópskeho“ riešenia drahých energií. Tým mal byť strop na cenu energií z iných ako plynových elektrární a sociálna kompenzácia z peňazí, ktoré vďaka tomu štát získa. Dohoda je to „gumová“ a veľa toho nerieši. Ale mala byť aspoň pokusom niečo robiť. Bolo zrejmé, že keď si každý samostatne začne nalievať kompenzácie firmám, európsky trh sa začne rozpadať.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.