Ekonomický výhľad je ako vlnobitie

Markéta Šichtařová
Zamestnanci Kia Slovakia v Žiline, ilustračný záber. Foto: Erika Ďurčová/TASR

Ekonomický výhľad je ako vlnobitie

Kto by to bol povedal, že sa hospodársky rast v Nemecku vraj tento rok kvôli energetickej kríze výrazne spomalí, keď dosiahne 1,4 percenta a na budúci rok dokonca poklesne o 0,4 percenta. Takto sa tento týždeň vyjadril nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý predstavil aktualizovaný hospodársky výhľad nemeckej vlády.

Zamestnanci Kia Slovakia v Žiline, ilustračný záber. Foto: Erika Ďurčová/TASR

Ministri sa síce pre znižovanie ekonomického výhľadu tvária prekvapene, ale ako vieme, oni sa tvária sústavne prekvapene z ekonomického vývoja už od začiatku pandémie. Prekvapuje ich, že ekonomika spomaľuje viac, než pôvodne prognózovali, keď ju svojimi vlastnými rozhodnutiami najprv zastavili v lockdowne a potom jej zase svojimi vlastnými rozhodnutiami podpísať Green Deal zobrali dostatok energií.

Ľudia, ktorí vo vládach a centrálnych bankách rozhodujú o ekonomike, sa však čudujú nielen tomu, že ekonomika spomaľuje viac, než čakajú, ale aj tomu, že ceny rastú rýchlejšie, než čakali, keď predtým svojimi vlastnými rozhodnutiami napumpovali do obehu kvantá peňazí. A tak sa finančný trh nielen v Spojených štátoch amerických nestačí diviť tomu, že index cien výrobcov v USA v septembri vzrástol medziročne o 8,5 percenta, teda viac, než sa predpokladalo – čakal sa totiž rast o 8,4 percenta.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]