Nechceme vidieť, čo pre nás zničenie ukrajinskej energetiky bude znamenať

Ôsmeho októbra sa Ukrajincom podarilo zničiť a načas vyradiť jednu polovicu Krymského mosta. Od pondelka 10. októbra Rusko začalo raketami a dronmi ničiť kritickú infraštruktúru Ukrajiny a prvé naše upokojujúce reakcie, že je to výraz bezmocnosti Ruska na bojisku a že ruskej armáde tak či tak po jednom alebo dvoch dňoch ostreľovania dôjdu strely s presným dosahom a drony s náložami, ustúpili hrozivej realite.

Muž sa pozerá z okna obytnej budovy zničenej počas bojov medzi ukrajinskými a ruskými silami v v Borodjanke na predmestí Kyjeva. Foto: TASR/AP Muž sa pozerá z okna obytnej budovy zničenej počas bojov medzi ukrajinskými a ruskými silami v v Boroďanke na predmestí Kyjeva. Foto: TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj pred niekoľkými dňami povedal, že je zničených 30 percent elektrární v krajine. Od konca týždňa vedenie štátu pripravuje občanov na tzv. rolling blackouts, teda riadené výpadky alebo vypínanie prúdu vždy na pár hodín tak, aby neskolabovala celá sieť.

To, že sa tomuto hororovému scenáru nedostáva pozornosti, akú si zaslúži, je ďalším dôkazom vychýlenosti spravodajstva. Pre priebeh vojny medzi Ruskom a Ukrajinou je to však stále významnejšie ako päťdesiata variácia hlásenia o tom, koľko tisíc mladých Rusov uteká pred odvodom (zdá sa, že nijako zvlášť viac, než je priemer pri mobilizáciách rôzne po svete). Ak Rusi v tomto chladnokrvnom ničení energetickej infraštruktúry Ukrajiny budú ešte chvíľu pokračovať, znamená to nepredstaviteľnú mizériu pre milióny ľudí, ktorá sa v najhoršom prípade môže ťahať cez celú zimu. Blackouty znamenajú nielen výpadky elektriny na svietenie, ale aj na fungovanie verejnej správy, ktorá sa superprezieravo digitalizuje.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.