Zlacnenie elektriny je zakázaná téma. Brusel stojí na strane Nemcov

Najťažšie zásahy do fungovania úniového trhu s energiami, ktoré by mohli významne zraziť cenu elektriny sú, zdá sa, v európskych orgánoch stále zakázaná téma.

Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP Ilustračný obrázok Foto: TASR/AP

A to hoci šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sľubovala reformu cenotvorby, keď ceny elektriny určuje zemný plyn, ako veľmi reálnu, čoraz viac ukazuje, že komisia je na strane Nemecka, ktoré cenové stropy pre plyn spaľovaný v elektrárňach odmieta. Viac ako polovica únijných štátov, ktoré po stropoch volajú, zostáva nevypočutá. Rozhodnúť sa podľa doterajších plánov má definitívne do konca novembra.

Zastropovanie ceny plynu pre elektrárne požaduje pätnásť štátov EÚ. Medzi nimi Francúzsko, Taliansko či Česko. Minister priemyslu ČR Jozef Síkela aj ďalší jeho kolegovia opakovane poukazujú na to, že EÚ musí pripraviť núdzové nástroje, ako mať ceny energií aspoň čiastočne pod kontrolou, a to aj napriek tomu, že ceny plynu, a teda aj na neho viazané ceny elektriny, v súčasnosti klesli.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.