Tikajúca dlhopisová bomba

Markéta Šichtařová
Ilustračný obrázok. Foto: TASR/DPA

Tikajúca dlhopisová bomba

Veľa sa toho už narozprávalo o akciách, o zlate alebo o nehnuteľnostiach ako o rozbúrených typoch investícií. Ale v poslednom čase sa začalo hovoriť ešte o jednom investičnom nástroji,
o ktorom bolo doteraz ticho. A ktorý ani väčšine individuálnych investorov nepripadal veľmi sexy. To iba preto, že o ňom vedeli málo.

Ilustračný obrázok. Foto: TASR/DPA

Ide o dlhopisy. A hneď dodajme, že je omylom sa nazdávať, že väčšiny ľudí sa dlhopisy netýkajú. Naopak. Väčšina ľudí investuje prostredníctvom podielových alebo dôchodkových fondov, a v takom prípade pravdepodobne vlastne sprostredkovane ľudia investujú do dlhopisov, aj keď si to napríklad ani neuvedomujú.

Navyše na rozdiel od akcií sú výnosy a ceny dlhopisov pomerne veľmi exaktne spočítateľné. A napokon ceny akcií sa bezprostredne obyčajne dotýkajú len toho, kto do akcií priamo sám investoval; kým ceny dlhopisov sa (a nielen cez podielové a dôchodkové fondy!) ľudí priamo dotýkajú doslova.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]