Ako sa pravica stala ľavicou a ľavica pravicou

Jedným z hlavných kľúčov na pochopenie našej doby je vidieť všetky spôsoby, akými si konzervatívci a progresívci vymieňajú postoje a podnety.

Zdroj: Tess Ayano pre The New York Times Zdroj: Tess Ayano pre The New York Times

Postoj populistickej pravice k americkým inštitúciám má príchuť 70. rokov – skeptický, pesimistický, paranoidný –, zatiaľ čo mainstreamová ľavica sledujúca MSNBC má zvláštny nový rešpekt voči FBI a CIA. Online pravica má rada priestupky ako také, zatiaľ čo kultúrny progresivizmus sa pohráva s cenzúrou a obáva sa, že prvý dodatok k ústave USA zachádza priďaleko. Trumpovský konzervativizmus koketuje s postmodernizmom a vyvoláva Michela Foucaulta; jeho progresívni súperi sú inštitucionálni, moralistickí, presvedčení o oficiálnych naratívoch a povereniach establishmentu.

Tieto zvraty sú zrejmé najmä z dvojice významných titulkov z minulého týždňa. Ak by vám kedykoľvek v rokoch 1970 až 2005 niekto povedal, že psychicky narušený muž žijúci v Bay Area, ktorý sa v minulosti stýkal s nudistickými aktivistami a obchodoval s konopnými šperkami, údajne nasledoval svoje paranoidné politické bludy a naplánoval útok na významného národného politika, rozumným predpokladom by bolo, že jeho bludy patria do najodľahlejších končín ľavice, a preto bol jeho cieľom pravdepodobne nejaký významný republikán.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.