Pre časť amerického publika nie je v súčasnosti najnebezpečnejší človek na svete Donald Trump, ale Elon Musk. Morálna panika, ktorú vzbudilo prevzatie Twitteru, stojí za to. Označovanie Muska za fašistu a podobne sa z povážlivého obvinenia stalo div nie vstupenkou do diskurzu. Slová o posledných okamihoch demokracie nie sú výnimočné. Akýkoľvek len trocha triezvy pohľad musí viesť k záveru, že táto panika nie je primeraná. A to z viacerých dôvodov, pričom každý jeden by sám osebe stačil.
Twitter je relatívne bezvýznamná sociálna sieť. Jej konkurenti majú násobne viac používateľov (je zaujímavé, že nepočujeme veľa o morálnej panike v Japonsku, kde Twitter používa vyššie percento ľudí ako v USA či vo väčšine ďalších krajín). TikTok ovládaný čínskou vládou budí oveľa menšie znepokojenie. Používateľská skúsenosť sa zatiaľ objektívne veľmi nezmenila, rozhodne nie tak, aby to postrehli davy normálnych ľudí.
Zároveň treba povedať, že budúcnosť nevyzerá úplne nádejne pre tých, ktorí do Muskovho prevzatia Twitteru vkladali nádeje. Spätne je tak zrozumiteľné jeho váhanie s akvizíciou. Miliardár Twitter preplatil a teraz namiesto toho, aby vykonával tie zmeny, ktoré v minulosti naznačoval, musí riešiť akútny problém s cash flow.