Svetové ekonomiky už brzdia. A inflácia zrejme tiež

Ilustračné foto: Pexels.com

Už dlhší čas sa hovorí o tom, že najväčším adeptom na epicentrum globálnych ekonomických problémov sa stala Čína. A v posledných dňoch to vyzerá, že žreb padne práve na túto krajinu. Minulý víkend sa Čínou prehnali masové protesty a po pár dňoch sa zdá, že už zrejme trochu utíchli. (Aj keď bohvie – tento ázijský štát, samozrejme, informácie usilovne cenzuruje.) A podľa toho, čo vieme o Číne, najpravdepodobnejším variantom ďalšieho vývoja je, že sa nakoniec minimálne na čas život zase vráti do zabehnutých poslušných koľají.

Nezamieňajte však poslušnosť obyvateľstva a aspoň zdanlivé politické upokojenie s upokojením aj v oblasti ekonomiky, to sú dve odlišné veci. Posledné štatistiky totiž ukázali, že pokles aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle aj v službách v novembri zrýchlil. V podstate ide o ďalšiu daň lockdownom.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]