Stačí na prespanie na ulici teplé oblečenie, čaj, slanina a tabuľka čokolády? Reportérka Štandardu si to vyskúšala

Ilustrácia: Vlado Palša

Pred rokom som v Štandarde písala o podujatí Noc vonku, ktoré každoročne organizuje neziskovka Vagus. Jej cieľom je, aby si každý odvážlivec mohol skúsiť, čo je to prežiť aspoň jednu chladnú noc na ulici. Posledné dva ročníky sa pre covid uskutočnili len v online prostredí. Ľudia zväčša spali na svojich balkónoch či v záhradách. Tento rok sa akcia konala "klasicky", a tak sme mohli prísť prežiť noc pod holým nebom v bratislavskej Novej Cvernovke.

Akcia ma lákala sčasti aj preto, že som členkou komunity Sant´ Egidio, v rámci ktorej sa s ľuďmi bez domova stretávam pravidelne. Veľakrát mi rozprávali svoje zážitky, i keď slovo zážitky nie je asi úplne správne. Hovorili mi o ich prebdených studených nociach. O tom, ako ich nad ránom budia opití ľudia, vyhadzujú ich z miesta nocľahu. No niekedy zažijú aj úsmevné chvíle, ako keď napríklad kúpil Palimu šofér auta, pri ktorom ležal, mlieko. Bolo to preňho prvé mlieko po vyše dvoch rokoch. Vodič mu ho dal s odôvodnením, že mu dobre stráži auto.

Na akciu som sa pripravovala zhruba týždeň. Doma som kúrila iba minimálne, aby som doladila potrebnú "kondičku,, no celkom to nefungovalo. Počas nocí som často vyskočila z postele a išla si aspoň trochu zvýšiť teplotu radiátora. Ale stále som bola v mojej teplej posteli.

Radili mi tí najpovolanejší

Ako sa teda pripraviť na studenú až mínusovú noc pod holým nebom? O pomoc som požiadala kamarátov z ulice, ktorí mi poradili takto: "Zober si so sebou čokoládu na energiu, slaninu s krajcom chleba, lebo tuk spôsobuje, že je človeku teplejšie a maj dostatok teplého čaju." Všetko som dodržala a spomínané pomôcky som si na moju prespávačku pod holým nebom vzala.

(viac…)
Mária Koterbová

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]