Prečo má byť tesla výrazne lacnejšia ako mercedes? Macron odvracia obchodnú vojnu s USA

Vo chvíli, keď Západ potrebuje jednotu azda najviac od druhej svetovej vojny, sa Európa s Amerikou dostali na hranu ostrejšieho obchodného konfliktu, než aký hrozil za čias Donalda Trumpa. Línie stretu záujmov a nedorozumení sú dve. Obe priniesli veľké krízy súčasného sveta. Ťaženie za bezuhlíkovú ekonomiku, s ním súvisiaca energetická kríza a vysoká inflácia.

Emmanuel Macron a Joe Biden. Foto: TASR/AP Emmanuel Macron a Joe Biden. Foto: TASR/AP

Tie krízy doliehajú na celý Západ. Na Európu ale podstatne silnejšie ako na Ameriku. V dôsledku týchto troch kríz sú ceny energií v Európe násobne vyššie a priemerné zdražovanie v Európskej únii je oproti Spojeným štátom v pomere 11,5 percenta k 7,7 percenta.

Zákon proti zdražovaniu

Do tejto vypätej situácie sa po odstrihnutí od ruského plynu stali Spojené štáty so svojím skvapalneným plynom (LNG) jedným z kľúčových dodávateľov strategickej suroviny do Európy. Tým jej v kritickej dobe výrazne pomohli. Lenže zároveň vyvolali v Európe kritiku za to, že jej LNG predávajú násobne drahšie, než za koľko ho ponúkajú doma.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.