Čo príde po globalizácii

Tie najlepšie veci často zažívame bez toho, že si to vôbec uvedomujeme. Je celkom pravdepodobné, že práve s týmto pocitom sa budeme o niekoľko rokov pozerať na tri mimoriadne dekády vývoja vyspelého sveta od pádu železnej opony do nástupu covidu.Prežili sme skutočne zlaté časy globalizácie, rozvoja medzinárodného obchodu, otvárania hraníc a búrania závor, voľného pohybu ľudí i kapitálu, celosvetovej deľby práce a vťahovania ďalšej a ďalšej pracovnej sily do procesu tvorby celosvetového bohatstva. Značky, firmy, produkty, konzumné zvyklosti, túžby aj nádeje sa stali globálnymi. Silne lokálne a nezdieľané však zostalo kultúrne a politické podložie toho všetkého, k čomu sa ešte dostaneme.Historik by asi dodal, že rovnaké pocity mohli mať obyvatelia západnej Európy či Severnej Ameriky aj na prelome 19. a 20. storočia. Ale miera previazanosti celého sveta zďaleka nebola taká veľká a rozhodne sa netýkala takej významnej časti celosvetovej populácie ako tá po páde komunistického bloku. A oba zničujúce vojnové konflikty 20. storočia, vždy s epicentrom v Európe, túto slávnu éru belle époque tak či tak ukončili skôr, než ju mohla pocítiť skutočne kritická masa globálneho obyvateľstva.To až so zapojením Číny a väčšiny krajín bývalého socialistického bloku do celoplanetárneho trhu a s postupným otváraním ďalších štátov, či už v Ázii, Afrike a Južnej Amerike, vznikli skutočne globálne výrobné, organizačné, predajné a logistické reťazce, ktoré fungovali tak hladko, že ich nikto ani nevnímal. Keďže vznikali postupne, po malých krôčikoch, nebola otázka ich utvárania častá, ani predmetom politického zápasu a hlasovania. Spontánne všetko prebiehalo tak, ako to neviditeľná ruka trhu umožňovala a spoľahlivo a bez hluku zariadila.Najmä v Európe sme si doslova vychutnávali tri priaznivé vetry vanúce súčasne. Išlo o giganticky veľké čínske a ďalšie nové trhy, lacné energie z Ruska a robustný bezpečnostný dáždnik Spojených štátov. Všetky tri faktory vytvárali také dokonalé podhubie pre bohatnutie, aké starý kontinent dlho nezažil. Eufória z pádov múrov a bariér a nového „sveta spolupráce“ či väčšej integrácie bola navyše dlho spontánna a úplne autenticky prijímaná, nie vnútená. O to ľahšie sa svet otvorenosti rozlieval ďalej a zatekal hlbšie pod povrch európskej a svetovej ekonomiky.Nechceme byť rovnakí

Ilustračné foto: Profimedia.sk Ilustračné foto: Profimedia.sk

V onom nadšení sme však zabudli na starú pravdu, že bohatnutím a vzájomnou závislosťou sa svet nestáva nutne bezpečnejším a odolnejším. Naopak, môže byť krehkejší a zraniteľnejší. Najmä stávka na „westernizáciu“ Číny aj Ruska jednoducho nevyšla. Akokoľvek sa o to určite úprimne a s chybami a prešľapmi globálny hegemón v podobe Spojených štátov snažil. Niežeby výsledky jeho snaženia neboli v minulosti impresívne. Dnešné Japonsko, Južná Kórea, ale aj prepojená Európa sú úspešným výsledkom povojnovej snahy Ameriky o otvorenejší, slobodnejší a aj pre ňu menej nebezpečný a menej násilný svet. Francis Fukuyama sa dokonca optimisticky domnieval, že víťazstvom v studenej vojne takto Amerika zvíťazila akosi dejinne, raz a navždy a úplne nezvratne. Nestalo sa.

V prípade „krajiny nových trhov“ (Číny) a „krajiny lacných zdrojov“ (Ruska), teda dvoch kľúčových bývalých komunistických veľmocí, sa však stalo čosi iné. Ich obyvatelia síce často chceli vyšší západný životný štandard, zato ich vládcovia v žiadnom prípade nechceli západný štandard politický, právny a ústavný, alebo aspoň nie úprimne.

A každé nadýchnutie sa z ekonomického marazmu minulosti nerobilo z týchto krajín nudné demokracie, ale postupne skôr klasické, čoraz viac svojmu okoliu nebezpečnejšie autokracie, s vlastnými záujmami, víziami sveta a chuťou dominovať. Či už vojensky (keď to nejde inak) ako v prípade Ruska, alebo akosi „celostne“ a totálne ako v prípade Číny. Rád globalizácie a otvorenosti vytváral alternatívne veľmoci, vyzývateľov a popieračov svetového poriadku práve tej istej otvorenosti. V prípade Číny potom aj priamo strategického rivala Ameriky, ktorý ju s pýchou svojej mnoho tisíc rokov trvajúcej histórie chce zosadiť z pozície svetovej mocnosti číslo jeden a už sa tým nijako netají.

Osudnú negatívnu úlohu v predposlednej fáze tohto strategického súboja zohral exprezident Barack Obama, ktorý sa vo svojej veľkorysej naivite domnieval, že tieto ašpirácie na ovládnutie vrcholu „svetovej mocenskej hory“ sa otupia tým, že Číne a ďalším podiel na hegemónii sám ponúkne. Odtiaľ projekty, ako G 20 a všetky úvahy o inkluzívnom svetovom vládnutí, dohodách s Iránom a pod. Tie si, samozrejme, bytostní autokrati vždy preložia ako slabosť. Nie je potom prekvapením, že na obamovské blúznenie reagoval americký volič presunom k opačnému extrému, teda k Donaldovi Trumpovi, ktorý, naopak, deklaroval, že na vrchol kopca nikoho nepustí a bude ho hájiť aj so zbraňou v ruke. Odkaz toľko nemilovaného Trumpa v tomto ohľade je dnes v americkej zahraničnej politike silnejší a medzi hlavnými stranami navyše zdieľanejší ako odkaz Obamov.

Západným pozorovateľom môže možno pripadať paradoxný práve vývoj v Číne, pretože žiadna iná krajina nedokázala vytiahnuť taký obrovský počet ľudí z chudoby za taký krátky čas, ako práve ríša stredu. A to len za použitia tej najsilnejšej a pritom nehmotnej západnej zbrane: voľného trhu, slobody vlastniť a podnikať a otvorenia ekonomiky svetovým investíciám, inováciám a konkurencii. Tento nespochybniteľný fakt brilantne popísal aj jeden z najslávnejších liberálnych ekonómov všetkých čias, nositeľ Nobelovej ceny Ronald Coase [pozri Ronald H. Coase a Ning Wang: Veľká čínska kapitalistická revolúcia, 2019 – pozn. red.]. Treba však dodať, že za svoj vzostup vďačí Čína aj nefér praktikám smerom k zahraničiu a nedodržiavaniu zásad Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktoré sa jej naivne tolerovalo práve s ohľadom na jej veľkosť a na vieru v jej „westernizáciu“.

Pritom bolo už dlhší čas vidieť, že Čína predstavuje akýsi špecifický mix kapitalizmu, socializmu, totality a nacionalizmu. K tým druhým dvom izmom smeruje silnejšie po roku 2012. Definitívne prestala byť vnímaná ako budúci adept západného sveta najneskôr v okamihu, keď sa jej neobmedzeným vládcom stal zatiaľ naneurčito dnešný prezident Si Ťin-pching. Pre bežný západný poriadok je vždy nebezpečné, ak v akejkoľvek krajine vládne jediná osoba, ktorá môže čokoľvek. Tým skôr, ak vládne v krajine systémovo významnej. To je popretím zmyslu bŕzd a protiváh, na ktorom poriadok pravidiel slobodného sveta stojí. Ak navyše uplatňuje program kolektívnej „národnej hrdosti“, teda program tvrdo nacionalistický, a pokračuje v politike „hanizácie“, teda násilného premiestňovania väčšinového obyvateľstva na území obývanom menšinami, je katastrofa už dávno v chode. Osud Taiwanu napovie zvyšok príbehu. Ako napovie aj osud Ukrajiny v prípade Ruska a jeho súčasného cára.

Zaujímavé je, že obe tieto krajiny pritom nedisponujú tým, čo by najskôr chceli najviac. Na rozdiel od Ameriky či časti Európy neinšpirujú. Vyspelý svet až na veľké výnimky (TikTok) nekopíruje, neimituje a nevzýva dnešnú čínsku či ruskú kultúru, celebrity, sociálne a iné médiá, hudbu, filmy, formáty relácií, univerzity, ich politické témy debát a často neadoptuje ani ich produkty, značky a spôsoby zábavy či trávenie voľného času. To všetko je západný štandard, ktorý stále kopírujú na Východe, nie naopak. Čína vyrába západné produkty a Rusko na ich výrobu a spotrebu dodáva Západu energiu. Nie opačne. A aj hlasovanie nohami, teda migrácia ľudí, najmä solventnejších či vzdelanejších, prebieha stále smerom na Západ, nie opačne. Aj finančne a menovo.

Ako to cynicky zhrnul americký ekonóm a bývalý minister financií Larry Summers, keď sa ho opýtali, či môže nejaká mena v dohľadnom čase ohroziť úplne dominantné a v čase neklesajúce svetové postavenie amerického dolára: „Ako by mohla, keď Európa je múzeum, Japonsko starobinec a Čína väzenie?“ Rusko je v tomto zmysle ekonomicky hlboko pod rozlišovacou schopnosťou tohto brilantného a arogantného pozorovateľa sveta. To len Západ so sebabičovaním, sebaobviňovaním a kultúrnymi vojnami sám zneistel vo svojej úlohe a prestal si vážiť hodnoty, ktoré mu existujúcu dominanciu umožnili. A spôsobil tak mimoriadny nárast sympatií menšej časti vlastných obyvateľov k totalitným čínsko-ruským alternatívam a zosilnil nenávisť k sebe u mnohých ďalších.

Ako ďalej, Západ?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.