Európa 2022: Potraviny na prídel a energetická chudoba

Vlani v tento predvianočný čas si asi nikto nedokázal realitu, ktorú žijeme dnes, predstaviť. Fantázia dokáže byť bujná a divoká, skutočnosť ju však dosť často predstihne. V Európe sa končí asi najťažší rok od pádu železnej opony v roku 1989. Kontinent nezasiahla žiadna prírodná katastrofa, zasahuje ho bohužiaľ taká ničivá politika, že mu spôsobila najväčší pád životnej úrovne.

Frans Timmermans. Foto: FB/Frans Timmermans Frans Timmermans. Foto: FB/Frans Timmermans

Strojcom toho pádu nie je Vladimir Putin, ktorý vo februári brutálne napadol Ukrajinu. Jeho agresia sa stala len katalyzátorom trendov, ktoré už boli v Európe nejaký čas rozbehnuté. Tým, čo starý kontinent ničí, je nový nástup socializmu. Epidémia všemožných štátnych zásahov, zákazov, regulácií a dotácií. Takáto vlna likvidácie slobodného trhu sa nemôže skončiť inak ako nedostatkom, chudobou a pádom prosperity.

Nový ničivý socializmus má dve podoby. Pozoruhodné na tom je, že ich proponenti sa proti sebe navzájom vymedzujú a označujú sa za najväčšie ohrozenie. Prvým je zelený alebo klimatický socializmus. Za hlavný symbol sa dá označiť holandský podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Pod poslednou klimaticko-socialistickou epizódou je však, bohužiaľ, v úlohe predsedajúceho podpísaný český premiér Petr Fiala, ktorý sám seba označuje za konzervatívca a pravicového politika.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.